Nie bądź obojętny, poinformuj właściwe służby


Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera są wśród nas osoby, które są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo związane z niskimi temperaturami powietrza. To osoby bez dachu nad głową, bez ciepłego posiłku, nieodpowiednio ubrane do panujących warunków atmosferycznych. W dni, kiedy siarczysty mróz daje o sobie szczególnie znać, nie bądźmy obojętni i poinformujmy właściwe służby.

pomoc-bezdomnym-2015-2016-1

Wielkopolscy policjanci systematycznie kontrolują miejsca przebywania bezdomnych. Wspólnie ze strażnikami miejskimi, gminnymi i pracownikami socjalnymi sprawdzają, czy osoby bez dachu nad głową są bezpieczne w miejscach swojego przebywania. Funkcjonariusze na bieżąco informują potrzebujących o miejscach gdzie mogą spędzić noc, zjeść posiłek regenerujący, bądź otrzymać ciepłą odzież. Wielokrotnie policjantom udaje się przekonać bezdomnych, aby najsroższe zimowe noce spędzili w noclegowniach, bądź ogrzewalniach.

 

Straż Miejska  zwraca się do poznaniaków z apelem o informowanie właściwych służb i pracowników MOPR o wszystkich zauważonych przypadkach przebywania osób bezdomnych, koczujących w miejscach nieogrzewanych jak również wszystkich tych, których zachowanie może wskazywać na konieczność udzielania pomocy medycznej lub socjalnej.

 

Strażnicy, pracownicy socjalni MOPR, pracownicy MPK oraz policjanci na terenie Poznania docierają do koczowisk bezdomnych i informują ich o możliwościach uzyskania pomocy – proponują przeniesienie się do noclegowni lub do korzystania w godzinach nocnych z usług ogrzewalni, ale przede wszystkim ostrzegają przed silnym mrozem. Do potrzebujących wzywają pomoc medyczną a w przypadkach szczególnych służą transportem. Osoby bezdomne często zmieniają miejsce przebywania. Nie o wszystkich miejscach Służby wiedzą i dlatego zwracają się z apelem:  NIECH NIKT NIE POZOSTANIE OBOJĘTNY! Wystarczy jeden telefon, sms czy e-mail. ratujący człowiekowi życie. Zima to najtrudniejszy czas do przetrwania dla osób „bez dachu nad głową”.

Poinformujmy dyżurnego SMMP – tel. 986 lub pocztą elektroniczną poprzez formularz zgłoszeniowy obsługiwany on line dostępny na www.sm.poznan.pl; pracownika socjalnego MOPR z Zespołu Pracy Socjalnej z Osobami Bezdomnymi, os. Piastowskie 81, tel. 61 876-66-11 (w godzinach pracy od 8:00 do 15:00); Punkt Interwencji Kryzysowej MCIK w Poznaniu – tel. 61 835-48-65 (66) (czynny całą dobę); Policję – tel. 997 lub 112

Wypracowany w Poznaniu model współpracy różnych służb, instytucji i organizacji pozwolił przez szereg lat uchronić wielu bezdomnych od śmierci przez wychłodzenie. Na tle innych aglomeracji, w kraju staliśmy się wzorem do naśladowania. Skrajne warunki koczowania, niska temperatura, problemy zdrowotne i uzależnienie większości bezdomnych od alkoholu sprawiają, że zgon poprzez wychłodzenie organizmu może nastąpić w każdej chwili.

Źródło: Straż Miejska Poznań, KWP Poznań

Dodaj komentarz