Nickel Development buduje pomosty pomiędzy architekturą a sztuką


Nickel Development od ponad dwóch dekad zaprasza sztukę do realizowanych przez siebie inwestycji, ale także jest jej mecenasem, wspierając rozmaite wydarzenia kulturalne. Tym razem został partnerem wystawy Oskara Zięty „Matt Is The New Shine”, którą organizuje Vinci Art Gallery.

Oskar Zięta to jeden z najbardziej oryginalnych, cenionych zarówno w Polsce, jak i zagranicą, architekt, artysta i projektant procesów. Do kanonu współczesnego wzornictwa weszły jego metalowe meble, tworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii. Artysta w 2004 roku opracował autorską metodę, nazwaną FIDU (skrót od Freie Innendruck Umformung, czyli formowania ciśnieniem wewnętrznym). Polega ona na nadmuchiwaniu powietrzem lub wodą zgrzanych ze sobą, dowolnie wyciętych płatów blachy, z których powstają trójwymiarowe obiekty, o dużej wytrzymałości i stabilności. Zaletą ich, poza unikalnością, jest zaskakująca lekkość, wydajność produkcji i możliwość pełnego recyklingu. Metoda ta pozwala produkować oryginalne meble, dodatki do wnętrz i akcesoria, które swym pięknem i oryginalnością wpisują się w przestrzenie domowe czy biurowe.
– Sposób myślenia i tworzenia Oskara Zięty jest nam szczególnie bliski. Projektując inwestycje szukamy – podobnie jak artysta – nowych, ciekawych rozwiązań, opartych o nowoczesną technologię, ale jednocześnie odwołujących się do kanonów piękna. Z radością objeliśmy mecenat nad wystawą „Matt is the new shine”, aby przybliżyć mieszkańcom Poznania talent tego artysty – tłumaczy Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development.
Przygotowana przez Vinci Art Gallery – poznańską Galerię Sztuki Współczesnej i Fundację Promocji Sztuki Współczesnej – wystawa to przewrotna podróż po minimalizmie skupionym na formie i kolorze. Zaproponowany przez Oskara Ziętę duet matu i bieli podkreśla siłę wyrazu minimalistycznych form i przestrzeni. Znane prace artysty dzięki nowemu konceptowi otrzymują zaskakującą siłę wyrazu, a gra wklęsłego z wypukłym zaburza naszą percepcję, uruchamiając wyobraźnię i potęgując emocje.

– Dialog architektury ze sztuką trwa nieprzerwanie od starożytności, dostarczając wrażeń związanych z emocjami. Nawet jeżeli ich przedstawiciele nie współpracują bezpośrednio, to deweloper ma możliwość, aby połączyć obie dyscypliny w realizowanej inwestycji – dodaje Edyta Kołodziej. – W naszych projektach często korespondowaliśmy ze sztuką na różnych poziomach. W Kamienicy za Teatrem części wspólne zostały wykończone w stylu retro. Realizując Warzelnię wykorzystaliśmy elementy istniejącego tam wcześniej browaru do wykończenia lobby, a w domach pokazowych prezentowaliśmy prace współczesnych artystów. Części wspólne w Willach Wodziczki na poznańskim Sołaczu to z kolei przywołanie stylu art deco. Wejście do budynku zdobi tutaj lustro Rondo Oskara Zięty. Inwestycja ST_ART Piątkowo stała się natomiast dialogiem ze sztuką nowoczesną – na parterach można podziwiać obrazy Noriakiego, a jego Watcher nadaje zabawnego charakteru identyfikacji kolejnych pięter inwestycji. Cenimy sobie współpracę z Vinci Art Gallery, gdzie już wcześniej przyczyniliśmy się do stworzenia wystawy „Kobiety”, czy „Okruchy malarstwa, światło, cień” Grzegorza Ratajczyka, dlatego chętnie podjęliśmy się współtworzenia jej najnowszego artystycznego projektu „Matt Is The New Shine”.

Wystawa „Matt Is The New Shine” będzie prezentowana w Vinci Art Gallery, ul. Rynek Śródecki 15/2 w Poznaniu, od 9 kwietnia do 7 maja br.

Dodaj komentarz