Kolejna edycja Międzynarodowego Forum H2 Poland tym razem pod nazwą NetZero & H2 Poland 2025 odbywa się w tym roku nieco wcześniej, bo od 8 do 10 kwietnia. Jest to już czwarte spotkanie specjalistów związanych z wykorzystaniem na szeroką skalę właśnie wodoru, co doskonale wpisuje się w rozwój nisko i zeroemisyjnej gospodarki. Swoje osiągnięcia w tej dziedzinie prezentuje około 100 wystawców z 11 krajów.
Jest to kilka dni intensywne spotkań, paneli, dyskusji. Ponad 100 prelegentów, ponad 50 paneli dyskusyjnych i warsztatów.
Tu należy przypomnieć, że w roku 2020 Komisja Europejska przyjęła „Strategię wodorową dla neutralności klimatycznej Europy”. Zatem wszelkie działania w tym sektorze mogą liczyć nie tylko na poparcie Brukseli, ale także na wsparcie finansowe stamtąd płynące. A to bardzo ważne, bo jak wiemy prace prekursorskie zawsze wymagają sporych nakładów pieniężnych. Tak jest i w tym przypadku, ale ilość podmiotów, które podczas wspomnianego forum przedstawiają swoje dokonania i plany świadczy o tym, że jest to dział gospodarki rozwijający się niezwykle dynamicznie.
Cały ten związany z wodorem sektor to nie tyko przemysł czy szeroko pojęty biznes, ale także uczelnie, placówki naukowe, organizacje pozarządowe, samorządy. Zatem jak widać przedsięwzięcie realizowane jest na wielką skalę. Planuje się powstanie w naszym kraju pięciu tzw. Dolin Wodorowych, a jedna z nich ma powstać w Wielkopolsce. Zresztą niektóre z tych inwestycji już są w trakcie realizacji.
Wodór jest także w pewnym sensie ratunkiem dla ponad miarę przeciążonych, od dekad niedoinwestowanych i przestarzałych systemów przesyłania energii elektrycznej w Polsce. Bowiem produkować można go tam gdzie tej energii już za chwilę powinno być bardzo dużo np. na wybrzeżu, gdzie pozyskiwana będzie z ogromnych farm wiatrowych na Bałtyku, stawianych przez ORLEN. Natomiast po przetworzeniu jej na wodór, jego transport w głąb kraju, do miejsca centrów przemysłowych np. na Śląsku, może odbywać się między innymi…rurociągami gazowymi! No i jeszcze jedna ogromna przewaga wodoru nad energią elektryczną, w odróżnieniu od niej można go w specjalnych zbiornikach magazynować. Natomiast przetwarzać na prąd można wtedy, gdy jest w danej chwili i miejscu, potrzebny.
Optymistyczny jest fakt, że już w tej chwili możemy powiedzieć – szansy związanej z wodorem raczej nie prześpimy, bowiem obecnie Polska jest trzecim w Europie jego producentem.
W ramach kongresu odbywa się też szerokie forum, na którym omawiane są perspektywy rozwoju sektora paliw syntetycznych. Sektora niesłusznie, a jakże często pomijanego w kampaniach na rzecz neutralności klimatycznej Europy. A przecież paliwa syntetyczne to kierunek umożliwiający zachowanie w produkcji aut z napędem spalinowym, na co w dużej mierze decydują się już nie tylko samochodowe koncerny japońskie, ale także niektóre marki europejskie.
Podsumowując, można sobie krzyczeć o, w zasadzie natychmiastowej dekarbonizacji kraju, ale trzeba jeszcze zaproponować alternatywne źródła pozyskiwania energii. Na szczęście w Poznaniu podczas spotkań w ramach kolejnego Międzynarodowego Forum H2 Poland, można się przekonać, że w pewnej realnej perspektywie czasu, jest na to szansa.
Po roku nieobecności ponownie swoje stoisko ma spółka ORLEN. To potentat jakże mocno od lat zaangażowanego w sektor wodorowy i szeroko rozumiany sektor energii odnawialnej. Potentat bardzo mocno związany z wieloma podmiotami realizującymi inwestycje w ramach wdrażanej strategii wodorowej.
Tekst i Zdjęcia: Andrzej Błaszczak