Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone jest od 2011 roku. Jest ono formą uczczenia walki i ofiary żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej.

wyglęci _ Gorączniak 81

 

Historia wyklętych żołnierzy podziemia niepodległościowego po wielu latach zakłamania, dociera wreszcie do świadomości Polaków. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Zobacz zaangażowanie wielopokoleniowe i wybierz się za rok.

źróło youtube.pl

Poznaniacy oddali im hołd  w czasie uroczystego Marszu Pamięci, który spod kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela dotarł do pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Tu na drzewie – symbolu Żołnierzy Wyklętych weterani i harcerze założyli biało-czerwone wstęgi.

Oprócz głównych uroczystości odbył się także na Cytadeli bieg „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na Placu Wolności dostępne były natomiast „Namioty Wyklętych”, gdzie można było zobaczyć historię żołnierzy niezłomnych, a także spotkać się z kombatantami – ostatnimi żyjącymi członkami niepodległościowego podziemia. W namiotach odbyły się również spotkania z historykami, przybliżającymi nie tylko okoliczności i warunki działania żołnierzy antykomunistycznego podziemia, lecz także problem ich pochówków w okresie terroru komunistycznego w Polsce.

Zdjęcia Roger Gorączniak

Dodaj komentarz