W sobotę każdy kto kocha polską literaturę, czytanie, książki i oczywiście Adama Mickiewicza powinien wybrać się na plac Mickiewicza o godz. 14. Tam rozpoczie się, jak w całej nieomal Polsce, narodowe czytanie „Pana Tadeusza”.
Imprezę zainauguruje obsypanie kwiatami pomnika wieszcza przez „Zosię ” i „Tadeusza”, następnie wiceprezydent Poznania Dariusz Jaworski, europosłowie i samorządowcy czytać będą fragmenty „Pana Tadeusza” i zapraszać wszystkich uczestników do przeczytania swoich ulubionych fragmentów narodowej epopei.
Na zakończenie zostaną zaprezentowane fragmenty „Pana Tadeusza po poznańsku” Lecha Konopińskiego w wykonaniu aktorów Teatru Nowego Danieli Popławskiej i Michała Grudzińskiego, a imprezę poprowadzi ich kolega ze sceny Radosław Elis.
Kolejne wydarzenia odbywać się będą na dziedzińcu przy kościele Św. Marcina, w którym odbyła się pierwsza msza żałobna po śmierci wieszcza w styczniu w 1856 r. i gdzie stanął pierwszy na świecie pomnik Adama Mickiewicza – odsłonięty 7 maja 1859 roku.
Najpierw o godz. 18.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych w kampanii 1812 roku oraz za spokój duszy Adama Mickiewicza. Od godz. 19.30 rozpocznie się czytanie „Pana Tadeusza na dziedzińcu kościoła. Fragmenty XII Księgi czytać będą prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz aktorzy Maja Hirsch i Jacek Braciak. Słowo wstępne „O związkach Adama Mickiewicza z Wielkopolską i Poznaniem” wygłosi Janusz Pazder, a całość poprowadzi ponownie Radosław Elis.
Ogólnopolski projekt „Narodowe czytanie – Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie Adama Mickiewicza” zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski, w tym roku mija bowiem 200 lat od ostatniego zajazdu na Litwie, czyli roku 1812, w którym wieszcz zakończył akcję narodowej epopei. Na apel Prezydenta RP o udział w projekcie odpowiedziało ponad 30 polskich miast. W Poznaniu do wzięcia udziału zachęcają m.in. prezydent Ryszard Grobelny i dyrektor Biblioteki Raczyńskich, Wojciech Spaleniak.
A może lepiej narodowe PICIE Pana Tadeusza… :D