Narodowa kadra kobiet we florecie bada się w AWF


– Zakończyliśmy Rio – zaczynamy przygotowania do Tokio – powiedział Paweł Kantorski, trener narodowej kadry florecistek, podczas ich pierwszej sesji specjalistycznych badań wydolnościowych, które dzisiaj przeprowadzone zostały w Laboratorium Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego AWF w Poznaniu. Wykonywane przez naukowców z AWF regularne testy mają być ważnym elementem przygotowań kobiecej reprezentacji Polski do zdobycia kwalifikacji olimpijskich w 2020.


W ramach nawiązanej współpracy między Akademią Wychowania Fizycznego a kadrą narodową, osiem zawodniczek poddanych zostało specjalistycznym badaniom krwi, wydolności tlenowej (testy na bieżni z użyciem nowoczesnego ergospirometru), skoczności oraz pomiarom składu ciała. Laboratorium AWF – jako jedyne w Polsce – wykorzystuje w tym celu densytometr – aparat rentgenowski pozwalające określić m.in. zawartość tłuszczu i tkanki mięśniowej, a także gęstość mineralną kości.

Wykonane przez naukowców z AWF testy mają pozwolić na lepszą ocenę przygotowania fizycznego zawodniczek do nadchodzących wydarzeń, w tym m.in. mistrzostw Europy, świata oraz III Pucharu Polski, który już 25 lutego br. odbędzie się w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Docelowo współpraca ma być kontynuowana aż do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

– Pełny monitoring treningowy jest konieczny do zaplanowania dobrego treningu. Chciałbym, żeby dobra forma zawodniczek była też określona liczbami, wynikami badań – podsumował szkoleniowiec.

Oprócz naukowców z Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego z reprezentacją Polski we florecie współpracuje dr Tomasz Garsztka, który dba o ich przygotowanie fizyczne. Wcześniej pracował m.in. z kadrą tenisa.

Dodaj komentarz