Naprawa spłuczki łazienkowej


Rytmicznie kapiąca lub cieknąca woda z rezerwuaru potrafi skutecznie wytrącić z równowagi bardziej nerwowych domowników. Nie świadczy o jakiejś wielkiej awarii, ale lekceważona przez dłuższy czas potrafi dołożyć niepotrzebne złotówki do rachunku.

Plumber at work

Ile tracisz na kapiącej wodzie

Nieszczelny pojemnik na wodę w toalecie tylko pozornie nie wydaje się wielkim problemem. Wystarczy jednak skalkulować, jak wyglądają straty, które z tego tytułu płyną. Jeśli z toalety nieustannie wycieka strumyk wody o średnicy 1 milimetra, to w ciągu godziny do kanalizacji niepotrzebnie trafi 9 litrów wody. W ciągu doby jest to już ponad 200 litrów, czyli tyle, ile mieści się w standardowych rozmiarów pełnej wannie. W rachunkach za usługi wodno – kanalizacyjne płacisz nie tylko za wodę, ale również odbiór ścieków. Biorąc pod uwagę fakt, że zwykle z naprawą czeka się minimum kilka dni a maksymalnie wiele tygodni, uciekają w tym czasie spore oszczędności dodając do tego fakt marnotrawienia wody pitnej, której zasoby też nie są niewyczerpalne. Każdorazowe zakręcanie zaworu z wodą nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie każdy domownik może sobie z tym poradzić, zwłaszcza dziecko.

Jak działa spłuczka WC

Spłuczki toaletowa jest stosunkowo prostym mechanizmem, działającym w oparciu o podstawowe prawa fizyki. Jej konstrukcja opiera się na dwóch zaworach oraz sile grawitacji. Jest w niej zamontowany pływak, połączony z zaworem, będącym z kolei częścią przewodu, doprowadzającego wodę. To właśnie położenie pływaka reguluje dopływ wody. Kiedy spłuczka całkowicie napełni się wodą, osiąga on wyznaczony poziom i zamyka zawór. Ustawienie tego elementu można regulować, ustalając ile wody będzie za każdym razem napływało do spłuczki. Druga część mechanizmu to zawór spłukujący. Jest zamontowany w taki sposób, aby blokował odpływ wody do muszli sedesowej, a po naciśnięciu specjalnego przycisku, odblokowywał spłuczkę.

Różnego typu usterki spłuczki

Jedną z najczęstszych usterek, z jakimi możesz się spotkać w spłuczce toaletowej jest niekontrolowany wylew wody do miski sedesowej. Jego przyczyną jest zazwyczaj wadliwe ustawienie pływaka, który powoduje rozregulowanie zaworu napełniającego. Wystarczy wtedy ręcznie poprawić jego pozycję oraz dokręcić na zaworze śrubę, która reguluje poziom wody. Do skorygowania tej usterki nie jest potrzebne kupowanie żadnej dodatkowej części. Woda do spłuczki jest doprowadzana przez specjalną membranę z zaworem igłowym. Jeśli instalacja wodociągowa została niewłaściwie założona, lub też nie została przepłukana przed użytkowaniem, to drobinki, które dostały się do jej wnętrza, mogą spowodować zablokowanie membrany. A to skutkuje zamknięciem dopływu wody, co oznacza nieprzerwane napełnianie spłuczki i jej wyciek. Membranę można co jakiś czas odkamieniać lub nawet całkowicie wymienić.

Większość awarii, powodujących wyciek wody w toalecie łazienkowej jest prostych do samodzielnego opanowania. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem, warto skorzystać z usług specjalistów takich jak Hydropomoc.pl.

Dodaj komentarz