Nagrody z kultury rozdane


Założycielem jedynego w Polsce i w Europie oraz jednego z niewielu na świecie muzeów tyflologicznych jest Marek Jakubowski, który odebrał drugą nagrodę z rąk wicestarosty poznańskiego.

– To, co robię, robię z pasją i bardzo mnie cieszy, że zostałem doceniony. Podobne muzea są jeszcze w Berlinie, Wiedniu, Brnie, Bolonii, Sankt Petersburgu i Moskwie W Polsce jesteśmy jedyni. Co nas wyróżnia? Posiadamy największą na świecie kolekcję starych map dotykowych dla niewidomych. – powiedział laureat, który na co dzień uczy w ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach. – Wszystkie nowoczesne technologie, które pomagają kształcić się osobom niewidomym są super. Jednak ja staram się pokazać, jak edukowano ludzi z dysfunkcjami wzroku 200 lat temu – dodał.

W muzeum w Owińskach można zobaczyć wiele eksponatów, takich jak m.in. mapy tyflologiczne a także najstarszy atlas dla niewidomych. Dzięki zaangażowaniu Marka Jakubowskiego, liczba zbiorów wzrosła ze 130 do blisko 2000 unikalnych okazów.

Nagrodą Powiatu Poznańskiego wyróżniony został także Bogdan Żyłkowski, który wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych. Przez 10 lat prowadził grupę teatralną „Niegrzeczne dzieci” w Suchym Lesie. Był koordynatorem projektu Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM  w Tarnowie Podgórnym „Teatr w każdej wiosce”. Jest także opiekunem artystycznym Studia Teatralnego „Próby” w CK Zamek w Poznaniu. Ma na koncie wiele inicjatyw propagujących sztukę teatralną.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz