Nagrody Siewca Roku 2016 i Zasłużony dla Miasta Luboń wręczone (ZDJĘCIA)


Nagrody Siewca Roku 2016 zostały wręczone. Uhonorowano także siedem osób Zasłużonych dla Miasta Luboń. Piątkowy wieczór koncertem uświetnił zespół Audiofeels.

Licznie zgromadzonych gości powitały przewodnicząca Rady Miasta Luboń Teresa Zygmanowska oraz burmistrz Małgorzata Machalska.

Gala, odbywająca się w hali LOSiR, rozpoczęła się od uhonorowania siedmioro osób „Zasłużonych dla Miasta Luboń”. W gronie tym znaleźli się: Paweł Leszek Klepka – były I zastępca prezydenta Poznania, prezydent Unii Wielkopolan; Edmund Kostrzewski – założyciel stowarzyszenia „Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu”; Jan Panek – inicjator grupy AA; Dariusz Szmyt – były burmistrz Lubonia; Alicja walenciak-Galińska – nauczyciel SP-2; Tadeusz Waliciak – właściciel firmy dekarskiej; Leon Wawrzyniak – nauczyciel matematyki i fizyki w SP nr 4.

Następnie wręczono statuetki „Siwecy Roku 2016”. Przyznano je w czterech kategoriach.

W kategorii Kultura laureatem został ks. Jacek Zjawin, który był głównym koordynatorem przygotowania ŚDM w Luboniu. Zwieńczeniem prac było wspólne świętowanie w ramach ŚDM na Wzgórzu Papieskim – 23 lipca 2016 r. Podczas kilkugodzinnego Uwielbienia została odprawiona Msza św. z udziałem kapłanów i młodzieży, która przyjechała do Lubonia z Portugalii, Francji, Węgier, Syrii, Wietnamu, Kenii, Tanzani, Indii. Ks. Jacek Zjawin jest członkiem zespołu Pinokio Brothers. Zespół powstał w latach dziewięćdziesiątych w Seminarium Duchownym.

W kategorii Sport uhonorowano Grzegorza Rychela z grupy kolarskiej Zgrupka Luboń. Powstała ona we wrześniu 2014 roku jako tzw. ustawka kolarska. Od tego momentu pod szyldem Zgrupka spotykają się kolarze na cotygodniowych treningach i rajdach. Treningi odbywają się o stałych porach, są otwarte dla wszystkich i dostosowane do szerokiego grona odbiorców. Od września 2015 Zgrupka działa jako stowarzyszenie liczące 48 członków.

W kategorii Życie publiczne laureatem została Jednostka Strzelecka – Luboń im. Orląt Lwowskich Związek Strzelecki „Strzelec”. Jednostka Strzelecka w Luboniu powstała 1 kwietnia 2010 roku – przy Gimnazjum nr 1 w Luboniu. Dowódcą została nauczycielka – Aleksandra Kołcz, która dzięki swojemu doświadczeniu pedagogicznemu oraz umiejętności zaszczepiania w innych pasji, zachęciła gimnazjalistów do włożenia strzeleckiego munduru. Dziś tamci gimnazjaliści to kadra dowódcza lubońskiej jednostki. Ich zaangażowanie sprawia, że drużyna przyciąga młodzież nie tylko z Lubonia, ale i z Poznania, Puszczykowa czy Mosiny. Obozy dyscyplinarne – które zaczęła organizować jako pierwsza w Polsce – postrzegane są jako jedne z najtrudniejszych i najambitniejszych. Strzelec w Luboniu to nie tylko szkolenia wojskowe, ale również działania społeczne takie jak wolontariat, pomoc dzieciakom z biedniejszych rodzin w ramach akcji „Mikołaj w mundurze”, zabezpieczenia Biegu Niepodległości, Lednicy i wielu innych. Ponadto strzelcy w Luboniu wspierają i podejmują różnego rodzaju inicjatywy.

W kategorii Biznes laureatem zostali Agnieszka i Jakub Mączkowiakowie – Marago Fit. Firma przebojem wdarła się na rynek usług cateringowych. Bardzo dobrze radzi się w dość konkurencyjnej branży. Oferuje m.in. catering dietetyczny doskonałej jakości. Jakub Mączkowiak angażuje się również w działania dobroczynne. Bezpłatnie przekazuje posiłki dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej. Aktywnie wspierał działalność Lubońskiego Klubu Biegacza.

Wieczór zakończył koncert Audiofeels.

Zdjęcia Dariusz Skorupiński

Informacje  o laureatach statuetek Siewcy Roku 2016 zaczerpnęliśmy z www.lubon.pl.

Dodaj komentarz