Nadal nie wiadomo ile będą płacić za śmieci!


Dzisiaj miały zapaść decyzje ile będą płacili za śmieci mieszkańcy gmin, które przystąpiły do  Związku Międzygminnego  Aglomeracji Poznańskiej. Ale w obliczu protestów gmin decyzji nie podjęto.

Z uwagi m.in. na toczące się w parlamencie prace związane z przyjęciem poprawek do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Zgromadzenie związku zdecydowało się na przełożenie głosowania nad opłatami i mechanizmami ich naliczania na kolejne posiedzenie. Odbędzie się ono najprawdopodobniej w pierwszej połowie lutego.

Prace nad poprawkami do ustawy mają bezpośredni wpływ nie tylko na wysokość opłat, ale także m.in. na: możliwość utworzenia specjalnego funduszu dla rodzin wielodzietnych, czy stosowanie mieszanej metodologii naliczania opłat (co może dotyczyć domków jednorodzinnych, osiedli mieszkaniowych).

Wpływ ryzyka na opłaty

Podczas briefingu prasowego przedstawiciele gmin wskazywali na istnienie ryzyka, związanych ze zbieraniem opłat na terenie ZM GOAP, w szczególności windykacją należności od osób uchylających się od płacenia za wytwarzane przez siebie odpady. Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska, Michał Podsada, podzielił się pozytywnymi doświadczeniami Pobiedzisk, w których przez lata funkcjonował system opłat zbliżony do wprowadzanego obecnie.

Zdążą na czas

Począwszy od 1 lipca 2013 r., ZM GOAP przejmie zarządzanie gospodarką odpadami na terenie Związku. Mieszkańcy zostaną poinformowani o zasadach nowego systemu, rozwijana będzie działalność edukacyjna zachęcająca do segregowania odpadów.

Dyrektor ZM GOAP – Przemysław Gonera zapewnił, iż zarówno prace związane z opracowaniem wzoru i sposobu składania przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jak i przygotowaniem przetargów dla firm startujących do obsługi sektorów w zakresie wywozu odpadów, zostaną ukończone na czas.

1 komentarz

  1. Maximus Segregatus pisze:

    Jest sposób aby wszyscy segregowali i opłata za śmieci była niewygórowana – ale dlatego, że mało się płaci – to rady gmin, zarządy spółdzielni mieszkaniowych i grupy trzymające władzę udają że nic o tym sposobie nie wiedzą, wychodząc z założenia, że oni dobrze zarabiający i tak się „wyżywią” – szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła „jak mniej płacić za śmieci” oraz hasła „system eko ab” – można czytać a nawet oglądać…

Dodaj komentarz