Nad Cybiną powstał Rzeczny Ogród EkoEdukacji


Poszczególne elementy Rzecznego Ogrodu EkoEdukacji powstały w ramach warsztatów przeprowadzonych dla rodzin z dziećmi. Taka forma projektowania pozwoliła na zdiagnozowanie potrzeb i dała mieszkańcom Poznania realny wpływ na przestrzeń dla nich powstającą. Ponadto było to również działanie edukujące w zakresie zmian klimatycznych.

O ekologii nad rzeką

Rzeczny Ogród EkoEdukacji to część projektu „Brama otwarta na rzekę – edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu”.

– W sąsiedztwie znajduje się także – przy ul. Ostrówek – Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Oprócz tego wzdłuż Wartostrady mamy blisko 2 km Ścieżkę EkoEdukacji, na której można spotkać totemy, informujące jaki ekosystem jest w okolicy. Ponadto w ramach projektu powstała też strona internetowa z materiałami edukacyjnymi: rzeka.bramapoznania.pl – zaznacza Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń. Do uprawy ogrodu mogą przyłączyć się wszyscy chętni, zwłaszcza okoliczni mieszkańcy. Podczas organizowanych tam dyżurów, można zaangażować się w opiekę nad roślinami, ale także poszerzyć swoją wiedzę o etnobotanice i permakulturze. Najbliższe dyżury w ogrodzie wraz z tematyką: 8 sierpnia (Międzynarodowy Dzień Pszczół), 19 sierpnia (sierpniowe nasadzenia i prace pielęgnacyjne) i 26 sierpnia (prace z kompostem).

Ścieżka EkoEdukacji to szlak wzdłuż Cybiny z 12 oznakowanymi punktami-przystankami, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Do Ścieżki EkoEdukacji powstał specjalny zeszyt zadań i plecak z pomocami takimi jak lupy czy lornetki. Można go bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji Bramy Poznania. Atrakcje na Ścieżce adresowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat oraz dla grup przedszkolnych i szkolnych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz