Na Zawadach w dzień… sobotni


Jeśli, ktoś mówi, że są dzielnice, gdzie nic się nie dzieje, to znaczy, że siedzi w domu. Dzisiaj np. na Zawadach odbywała się impreza „Wędzimy, gotujemy, świętujecie Wy” na ul. Głównej. Była to impreza kulinarna przygotowana przez Kuchnię Polową Poznań. W pobliżu Nadolnika odbywała się społeczna akcja Sprzątamy Główną i też w to samo miejsce dojechał rajd Rowerowe Powitanie Wiosny. Co łączyło te wszystkie imprezy oprócz miejsca? Kuchnia Polowa Poznań.

glowna32

Maciej Mużyło, właściciel Kuchni Polowej Poznań nakarmił sprzątających i rowerzystów bigosem, żurkiem i grochówką.

Wielkanoc na Głównej

Święta Wielkanocne nie muszą kojarzyć się jedynie z gotowaniem, pieczeniem i porządkami.

– W tym roku można sprawić, że będą inne, wypoczęte. Kuchnia Polowa zaprosiła, by spróbować naszych przysmaków. Będziemy wędzić szynki, boczek, karkówkę. Będzie też można kupić i spróbować naszej grochówki, żurek, bigos Dzik z lasu. Spróbować i oczywiście zamówić na święta. Wszystko przygotowujemy na miejscu, można zobaczyć, jak i z czego to robimy – mówi Maciej Mużyło.

Rowerowe Powitanie Wiosny!

W tym roku hasłem imprezy jest “Jeździmy na okrągło”. Organizatorzy chcą pokazać, że sezon rowerowy to nie tylko najcieplejsze miesiące roku, a rower to doskonały środek transportu na każdą pogodę. Uczestnicy zaczęli o 12:00 pod Starym Marychem, skąd udali się na Most Jordana. Na miejscu, zgodnie z tradycją, utopiono marzannę. Tak jak w poprzednich latach, będzie to symboliczny przedmiot – tym razem do wody trafił termometr, symbol stereotypu, że jazda na rowerze jest ściśle uzależniona od warunków pogodowych. Uczestnicy rajdu dotarli także na Nadolnik, gdzie uczestnicy imprezy smacznie zjedli.

Sprzątamy Główną

Poznań ma duże szczęście do wody. Jest jej w mieście dużo, z królową Wartą na czele. Do tego wiele jezior, z Maltą zdobiącą nasz gród w samym centrum, wiele stawów, rzek, strumieni. Wydaje się, że i poznaniacy coraz bardziej dostrzegają przyjemność przebywania nad wodą. Latem oblegane są nasze jeziora, nad Wartą dzieje się wiele. Cieszy nas Wartostrada, dziś już prawie tworząca pełną pętlę pomiędzy mostami Lecha, Chrobrego i Mieszka I.

Czy jednak potrafimy zachowywać się nad wodą odpowiedzialnie, czy dominuje egoizm i przekonanie, że to tereny niczyje, że przecież mieszkam daleko, więc zanieczyszczenia mnie nie dotyczą, przecież są służby, które się tym zajmą. Każdy z nas ma pewnie zarówno dobre, jak i złe doświadczenia w tym względzie.

W sobotę odbyła się V edycja sprzątania rzeki i terenów przyległych nad Główną przy ul. Skromna/ Rzeczna. Tam solidnego sprzątania wymagała skarpa po obu stronach mostu i na obu brzegach oraz sam nurt rzeki.

Zapraszamy także we wtorek, 22 marca, od g.11:30 w Światowy Dzień Wody, aby włączyć Poznań do globalnej sieci miejsc odpowiedzialnych za środowisko wodne. W myśl hasła „Myśleć globalnie, działać lokalnie” sprzątane będzie nadbrzeże tzw. Starego Portu nad Wartą oraz wokół cypla, aż do mostu B. Chrobrego. Organizatorem tych przedsięwzięć jest Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody – Pracownia Ochrony Środowiska.

Fot. E. Podolska/de’GUSTATOR PR

i Dariusz Skorupiński

Dodaj komentarz