Na terenie Puszczy Zielonka odnaleziono średniowieczną wieś


Grupa archeologów pod kierunkiem Marcina Krzepkowskiego odkryła w gminie Murowana Goślina ślady średniowiecznej wsi.

Tegoroczne sondaże pozwoliły zlokalizować cmentarz, a poszukiwania powierzchniowe dostarczyły już kilkuset zabytków. Dawno, dawno temu trzymali je w swych dłoniach ludzie. Jak byli ubrani? Czym się zajmowali? Czy zastanawiali się, jak ich okolica będzie wyglądała za kilka setek lat? Moja wyobraźnia w takich momentach szaleje.

Tereny Puszczy Zielonka na styku gmin Murowana Goślina, a także Skoki oraz Kiszkowo obfitują w ciekawe odkrycia. Przecież to właśnie z Murowanej Gośliny pochodzi jeden z najstarszych śladów działalności człowieka w Wielkopolsce – motyka z rogu renifera. Wiele lat zajęło badanie Radzimia – XIII-wiecznej rezydencji kasztelańskiej na warciańskiej wyspie. Natomiast w 2014 roku w gminie Skoki odkryto zaginione miasto – Dzwonowo.

Naukowcy rekonstruują przebieg lokalnych szlaków handlowych w średniowieczu i rozkład dawnych miejscowości. Przeszukują źródła pisane na ich temat. Potem pozostaje „tylko” ustalenie ich lokalizacji w terenie. Tu sprzymierzeńcem mogą być zdjęcia z dronów, a przy tym także… susza. Tam, gdzie zboże lub roślinność na łąkach rośnie bujniej, mimo trudnych warunków, pod ziemią mogą znajdować się pozostałości po dawnych zabudowaniach, które kumulują wilgoć.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

2 komentarze

  1. Janina pisze:

    To korzenie mojej Rodziny także moje.

  2. Fan pisze:

    Super, więcej zdjęć!

Dodaj komentarz