Na placach budowy nie ma wakacji


Po przebudowie wymieniona zostanie infrastruktura podziemna, ale jeszcze więcej zmieni się na powierzchni. Dla wygody i bezpieczeństwa pieszych chodniki będą poszerzone, jezdnia – przebudowana, a torowisko – wymienione i przesunięte. Dla rowerzystów wyznaczony zostanie osobny kontrapas, pojawi się też nowe oświetlenie i zieleń.

Wiosną 2022 roku w Al. Marcinkowskiego nasadzonych zostanie 36 dębów kolumnowych, które stworzą nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego i ul. Paderewskiego. Na przebudowanym obszarze pojawią się także m.in. berberysy i irgi, przed muzeum założony zostanie kwietnik nawiązujący do istniejących, pojawią się też trawniki. Z kolei na przebudowanym odcinku ul. Św. Marcin, gdzie dotychczas nie było żadnej zieleni, stanie 10 donic z kwitnącymi roślinami.

W efekcie prac pomiędzy ul. Ratajczaka i ul. Podgórną zostanie wprowadzona strefa zamieszkania, czyli przestrzeń publiczna łączącą funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Na pozostałym odcinku ruch odbywać się będzie z maksymalną prędkością 30 km/h.

Zakończenie robót budowlanych planowane jest na wakacje 2022 roku. Przywrócenie ruchu tramwajowego przez węzeł Podgórna ma nastąpić wcześniej, bo w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Rynek Łazarski jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Na Rynku Łazarskim i w jego sąsiedztwie wykonano już większość prac związanych z przebudową. Rewaloryzacji podlega nie tylko przestrzeń rynku, ale także tzw. mała płyta i skwer im. Kazimierza Nowaka oraz ulice go okalające.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz