Na Naramowicach powstanie mural


Mural  powstanie na bloku przy skrzyżowaniu  alei Praw Kobiet i ul. Łużyckiej.  Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie konkurs na projekt malowidła.

 

Z inicjatywą namalowania muralu wyszli mieszkańcy Naramowic i osiedlowi radni.

– Cieszę się, że społeczna inicjatywa mieszkańców i radnych osiedlowych została z entuzjazmem przyjęta zarówno przez Poznańskie Inwestycje Miejskie, jak i firmę Gülermak – mówi Paweł Sowa, radny miejski, pomysłodawca konkursu. – Tym samym już za moment Naramowice będą mogły cieszyć się nie tylko ze znacznej poprawy warunków komunikacyjnych, ale i obecności historycznego i pierwszego na osiedlu muralu.

Organizatorem konkursu jest spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, odpowiadająca za budowę trasy tramwajowej na Naramowice. Firma Gülermak, generalny wykonawca inwestycji został sponsorem zarówno konkursu, jak i muralu.

– Budowa trasy tramwajowej to wydarzenie historyczne dla mieszkanek i mieszkańców Poznania, szczególnie z niecierpliwością oczekiwane na Naramowicach – mówi Justyna Litka, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Uruchomienie tramwaju, jak i nowych dróg to przełomowe momenty z perspektywy udogodnień infrastrukturalnych. Te chwile upamiętni nowy mural, dzięki któremu Naramowice zyskają również ciekawą artystyczną atrakcję.

Organizatorzy konkursu oczekują  kompozycji, które językiem obrazu przybliżą odbiorcom, jak wyglądała przeszłość tej części Poznania.

– Rdzenni mieszkańcy osiedla doskonale pamiętają czasy gospodarstwa ogrodniczego i wystaw sprzętu rolniczego, które kilkadziesiąt lat temu odbywały się w okolicach obecnej ul. Karpiej – informuje PIM. –   Nowi mieszkańcy, których do życia na Naramowicach może przekonać wygodny dojazd tramwajem na osiedle, dopiero będą odkrywali tożsamość tej części Poznania. A dzieje Naramowic są długie i niezwykłe – to ponad 650 lat przemian, od majątku szlacheckiego, poprzez wieś rozwijającą się wokół dworu, na którą wpływ mieli również osadnicy olenderscy, XX-wieczny kombinat ogrodniczy, aż po obecny typowo miejski kompleks mieszkaniowy.

Nadesłane projekty przeanalizuje komisja konkursowa składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora. Prace oceniane będą pod kątem walorów artystycznych i zgodności z tematyką konkursu. Na twórcę lub twórców najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Konkurs potrwa do 30 maja. Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym należy dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną na adres Poznańskich Inwestycji Miejskich, plac Wiosny Ludów 2, 61-831 Poznań. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie PIM.

Dodaj komentarz