Na Jeżycach powstał nowy park kieszonkowy


– „Zasadzka na fyrtle” to przedsięwzięcie mające na celu zagospodarowanie tych przestrzeni, które nie służą mieszkańcom. Chodzi o to by te tereny – często traktowane jako mało użyteczne, wykorzystywane niejednokrotnie jako parkingi – zaaranżować pod funkcje szczególnie potrzebne w mocno zurbanizowanym śródmieściu. Tutaj każdy metr kwadratowy jest na wagę złota – mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk – zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP

Ideę programu, a dokładnie realizacje skwerów na Wildzie, doceniło w tym roku Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział w Poznaniu, przyznając Miastu I nagrodę w konkursie na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce”.

Program „Zasadzka na Fyrtle” jest częścią tzw. zielonej rewitalizacji, która polega na łączeniu tradycyjnych społeczno-ekonomicznych i urbanistycznych celów z wzbogacaniem przestrzeni publicznych o wysokiej jakości zieleń miejską. Idea ta może być wdrażana w życie w różnych formach i skalach: od dużych śródmiejskich projektów inwestycyjnych poprzez lokalne skwery i zieleń aż po sąsiedzkie przestrzenie podwórek kamienic. Ważnym elementem wspomagającym zieloną rewitalizację są wszelkiego rodzaju rozwiązania oparte na przyrodzie. Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, które prowadzi obecnie kolejne podobne przedsięwzięcia, skupiające się na zagospodarowaniu zaniedbanych działek, nieużytkowanych, lub służących jako nielegalne parkingi. Rozstrzygany jest przetarg na wykonawcę robót skweru przy ul. Łukaszewicza/Dmowskiego. Trwają prace projektowe skweru przy ul. Norwida, a także ul. Gdańskiej. Co więcej, w planach jest również powstanie lasu lub parku kieszonkowego na niedostępnej obecnie dla mieszkańców działce przy ul. Chłodnej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz