Muzyka na co dzień i dostępna dla każdego


– Gdzie i kiedy można dołączyć do Waszej orkiestry?

Koniec tegorocznego projektu powoli się zbliża, ale jeszcze kilka spotkań przed nami. Warto wspomnieć, że to już trzecia edycja Scen i mamy nadzieję tą letnią tradycję utrzymać! Właśnie przy wejściu głównym do Centrum Kultury Zamek. Najbliższe spotkanie to Sceny oraz na Rynku w Puszczykowie (08 września o 12.00). Dni, godziny i lokalizacje kolejnych wydarzeń jeszcze do potwierdzenia. W razie niepogody mamy plan B: chowamy się w ogólnodostępnych ośrodkach kultury i lokalach użyteczności publicznej albo przekładamy spotkania i czekamy na pomyślne wiatry. O wszystkim informujemy na bieżąco.

– A gdzie dostępne są informacje na temat Publicznych Scen Muzycznych?

Zapraszamy na stronę Facebookową: Nordoff Robbins Polska. (facebook.com/NordoffRobbinsPolska) Tam znajdują się zdjęcia, filmy i informacje na temat nadchodzących wydarzeń – projektowych i nie tylko. Przeczuwamy intensywny koniec roku w Fundacji, dlatego warto nasłuchiwać uważnie!

Dziękuję za rozmowę!

– Wojtku, skąd pomysł na Twój udział w Publicznych Scenach Muzycznych?

Propozycję udziału w Scenach złożyła mi muzykoterapeutka Dominika Dopierała, osoba mająca już duże doświadczenie w podobnych projektach. Decyzję wzięcia udziału podjąłem z pewnym wahaniem z uwagi na obciążenia zawodowe, jednak z perspektywy czasu uważam, że była to bardzo dobra decyzja. Sceny realizowane są zgodnie z egalitarnym podejściem do sztuki muzycznej, które w odróżnieniu od elitarnego cechuje muzykoterapię jako taką. Można więc wziąć udział w pracy zespołu muzycznego, gdzie wszyscy uczestnicy, w tym również dołączający się przechodnie stają się po prostu muzykami. Pokazuje to również, że czasie trwania utworu można się go nauczyć, zaaranżować i wykonać. Ponadto każda Scena jest inna, ponieważ biorą w niej udział inne osoby. Inny zespół, inna aranżacja oparta w dużej mierze na improwizacji sprawiają, że nawet ten sam utwór brzmi za każdym razem inaczej. To bardzo interesujące i inspirujące doświadczenie.

– Co może zyskać mieszkaniec miasta i okolic pojawiając się na wspólnym muzykowaniu? Trzeba umieć grać na jakimkolwiek instrumencie? Czy znajomość nut ma jakiekolwiek znaczenie?

Osoby pojawiające się na Scenach zyskują z grubsza to samo co muzycy profesjonalni. Tu nie ma różnic i wartościowania. Stają się częścią zespołu muzycznego, mają możliwość ekspresji emocjonalnej i artystycznej. Nie należy również zapominać o rzeczy prostej i niezwykle istotnej zarazem, czyli wartości ludycznej, innymi słowy o dobrej zabawie. Na podstawie obserwacji mogę śmiało powiedzieć, że to doświadczenie daje uczestnikom dużo radości, co szczególnie widoczne jest u dzieci, które pozbawione są całkowicie skrępowania i blokad od samego początku uczestnictwa. Nie jest konieczna umiejętność grania na żadnym instrumencie, podobnie jak znajomość nut. Założenie jest bowiem takie żeby nie tworzyć żadnych kryteriów wykluczenia z uczestnictwa. Innymi słowy w Scenach może wziąć udział każdy bez wyjątku, w tym osoby z niepełnosprawnościami i niesamodzielne. To wielki walor integracyjny tego przedsięwzięcia. W Scenach biorą udział np. zarówno dzieci jak i seniorzy. Można również spełnić swoje marzenia np. dzieciństwa o graniu w zespole muzycznym, czy nawet o zaśpiewaniu do mikrofonu z towarzyszeniem instrumentalistów i z publicznością. Można również przełamać opory w tej materii z uwagi na panującą podczas realizacji Scen atmosferę pełnej akceptacji.

Dziękujemy za rozmowę!

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz