Monitoring pomaga łapać przestępców


Stanowiska pracy operatorów mieszczą się w Zintegrowanym Centrum Oglądu Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Libelta. Pod koniec ubiegłego roku do ich dyspozycji były 1 493 cyfrowe kamery.

Straż miejska przejęła od policji obserwację obrazów z kamer monitoringu wizyjnego miasta w 2010 roku. Zmiany wprowadzone do ustawy o strażach gminnych pozwoliły na powierzenie jej cywilnym pracownikom. Początkowo system obejmował 146 kamer, w większości analogowych. Obecnie pracownicy straży mają do dyspozycji 1493 nowoczesne kamery cyfrowe (obrotowe lub stacjonarne) o wysokich parametrach rozdzielczości – o sto więcej niż rok temu, a ich siedziba znajduje się w jednym miejscu – Zintegrowanym Centrum Oglądu Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Libelta.

Plany na przyszłość
System miejskiego monitoringu wizyjnego zwiększa skuteczność działań strażników miejskich i policjantów. Obecność kamer wpływa na zmniejszenie liczby popełnianych wykroczeń i przestępstw w miejscach objętych ich zasięgiem. Zapisy obrazu często stanowią materiał dowodowy i są pomocne podczas prowadzenia czynności wyjaśniających lub dochodzeniowo – śledczych. Ponadto obecność kamer zwiększa wśród mieszkańców poczucie bezpieczeństwa, a także przyczynia się do zachowania ładu i estetyki w przestrzeni publicznej, pomaga ujawniać awarię techniczne i uszkodzenia infrastruktury.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz