Model gminny systemu PEKA w Kleszczewie i Swarzędzu


Od 1 lutego  pasażerowie kleszczewskiej i swarzędzkiej komunikacji będą mogli korzystać z karty PEKA, na której zapiszą zarówno bilet Zarządu Transportu Miejskiego, jak i bilet okresowy z taryf obowiązujących w gminach Kleszczewo oraz Swarzędz. To pilotaż nowości w systemie PEKA, która została zaprezentowana dziś podczas konferencji prasowej.

– Od wielu lat Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu konsekwentnie buduje publiczny transport aglomeracyjny – powiedział wiceprezydent Poznania M. Wudarski. – W ubiegłym roku udało się przeprowadzić integrację transportu publicznego Miasta Poznania i gminy Rokietnica, od 1 stycznia 2015r. ze wspólnej komunikacji mogą korzystać pasażerowie z gmin Murowana Goślina i Czerwonak. Pełna integracja transportu ma za zadanie ułatwić życie pasażerowi, na przykład dzięki jednemu systemowi biletowemu i jednemu nośnikowi biletów, ale także podwyższyć standard komunikacji poprzez korzystną dla pasażerów modyfikację układu linii i rozkładów jazdy. Dlatego mamy nadzieję, że wprowadzenie Modelu Gminnego Systemu PEKA w Swarzędzu i Kleszczewie jest pośrednim krokiem do wprowadzenia w przyszłości pełnej integracji komunikacji, na czym z pewnością jeszcze bardziej skorzystaliby pasażerowie – podkreślił.

– System PEKA jest pomyślany jako nowoczesna platforma teleinformatyczna, między innymi ułatwiająca proces integracji. Nawet w przypadku, kiedy samorząd opiera organizowaną przez siebie komunikację publiczną na własnej taryfie, także może korzystać z systemu PEKA – mówił dyrektor ZTM B. Bajoński.

– Model gminny systemu PEKA niesie korzyść dla pasażerów kleszczewskiej komunikacji. Będą oni mogli posiadać jeden nośnik biletów okresowych. Już wyrobiono około 1500 kart PEKA i PEKA Junior. Nasza komunikacja zapewnia dojazd do Poznania, ale i Swarzędza, dlatego bardzo dobrze się stało, że projekt jest wprowadzany wspólnie przez trzy samorządy – stwierdził Wójt Kleszczewa B. Kemnitz.

– Wprowadzane zmiany to krok w dobrym kierunku, bo poszerzają one ofertę w transporcie publicznym dla pasażerów. Będą oni mogli korzystać z większej sieci sprzedaży i obsługi klienta. Zdajemy sobie jednak sprawę, że warto dążyć do pełnej integracji – powiedział wiceburmistrz Swarzędza T. Zwoliński.

Model Gminny systemu PEKA – Co zyskuje pasażer?

Wprowadzany od 1 lutego w gminach Kleszczewo i Swarzędz Model Gminny systemu PEKA to nowość, która dość istotnie różni się od pełnego zakresu obowiązywania systemu PEKA funkcjonującego na liniach ZTM Poznań. Oznacza korzystanie przez gminy organizujące samodzielnie komunikację publiczną z infrastruktury systemu PEKA (czytników, kart PEKA, systemu informatycznego, sieci sprzedaży i obsługi klienta), ale na podstawie własnej taryfy. W Modelu Gminnym nie ma zmian w przebiegu i funkcjonowaniu oraz modyfikacji poszczególnych linii i co oczywiste – nie ma zmian w taryfie. Wyświetlacze czytników systemu PEKA zamontowane w autobusach gminnych operatorów mają odmienny wygląd od tych w systemie PEKA funkcjonującym na liniach ZTM. Znajdują się na nich przyciski dotykowe dotyczące: wyświetlenia stanu karty („Stan karty”), możliwości aktywacji biletu zakupionego przez Internet („Transfer e-biletu”) oraz informacja o następnym przystanku na trasie danej linii.

Pasażer zyskuje możliwość zapisania na karcie PEKA biletu okresowego z taryf różnych organizatorów transportu publicznego obowiązujących w poszczególnych gminach, uchwalanych przez rady tych gmin. Maksymalnie można zapisać na karcie PEKA bilety okresowe 3 różnych organizatorów, np. ZTM Poznań oraz Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej i Zakładu Komunalnego Kleszczewo.

W praktyce pasażer korzystający z komunikacji w Poznaniu, Swarzędzu i Kleszczewie, zamiast dotychczasowych trzech różnych nośników biletów okresowych będzie miał do dyspozycji kartę PEKA. Zyska jeden, wygodny nośnik biletów oraz dostęp do wspólnej sieci obsługi klienta. Dzięki czytnikom kart PEKA zamontowanym w autobusach swarzędzkiej i kleszczewskiej komunikacji (w pobliżu kabiny kierowcy), każdy posiadacz PEKI będzie mógł sprawdzić stan karty, czyli rodzaj posiadanego biletu i termin jego obowiązywania oraz dokonać transferu biletu ZTM zakupionego przez Internet poprzez portal: www.peka.poznan.pl. Ma także zostać uruchomiona sprzedaż biletów Gmin Swarzędz i Kleszczewo przez Internet.

Model Gminny PEKA w Kleszczewie – linie i bilety

Wprowadzany od 1 lutego 2015r. Model Gminny w Kleszczewie dotyczy linii autobusowych organizowanych przez tę gminę oznaczonych numerami: 431, 432 i 433 funkcjonujących pomiędzy Kleszczewem a Poznaniem (przystanek Rondo Rataje) oraz linii 489 funkcjonującej pomiędzy Kleszczewem a Swarzędzem (Kleszczewo Pętla – Swarzędz Rynek). Obsługę komunikacyjną prowadzi Zakład Komunalny w Kleszczewie.
Na powyższych liniach obowiązuje taryfa kleszczewskiej komunikacji. Na karcie PEKA pasażer może zapisać bilety okresowe, natomiast na liniach 431, 432, 433 i 489 NIE OBOWIĄZUJE tPortmonetka, NIE MA także możliwości zakupu Biletu Metropolitalnego, z zalet tPortmonetki pasażerowie z Kleszczewa mogą oczywiście korzystać na liniach ZTM. Na powyższych liniach obowiązują papierowe bilety jednorazowe, które można kupować według dotychczasowych zasad.

Model Gminny PEKA w Swarzędzu – linie i bilety

Wprowadzany od 1 lutego 2015r. Model Gminny w Swarzędzu dotyczy linii autobusowych organizowanych przez tę gminę oznaczonych numerami: 401, 405, 406, 407, 412 i  nocnej linii nr 400 funkcjonujących pomiędzy Swarzędzem a Rondem Śródka, a także linii S3, S8 i S9 funkcjonujących na terenie Gminy Swarzędz, S4 funkcjonującej pomiędzy Swarzędzem a Kleszczewem oraz S6 funkcjonującej pomiędzy Swarzędzem a Kostrzynem. Obsługę komunikacyjną prowadzi Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu. Na powyższych liniach obowiązuje taryfa swarzędzkiej komunikacji, a na karcie PEKA pasażer może zapisać bilety okresowe. Na powyższych liniach NIE OBOWIĄZUJE tPortmonetka, obowiązują natomiast papierowe bilety jednorazowe, które można kupować według dotychczasowych zasad.

Model Gminny PEKA w Swarzędzu i Kleszczewie – obsługa klientów i sieć sprzedaży  

Kluczem do systemu PEKA jest karta PEKA. Imienną kartę PEKA można uzyskać składając stosowny wniosek. Najprościej można to zrobić w Internecie, poprzez portal: www.peka.poznan.pl lub w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM – najbliższe POK dla pasażerów dojeżdżających z Kleszczewa i Swarzędza znajdują się na Dworcu Rataje i Dworcu Śródka.

Prowadzone są rozmowy na temat wprowadzenia sprzedaży biletów kleszczewskiej i swarzędzkiej komunikacji w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań oraz w wybranych Punktach Sprzedaży Biletów na terenie Poznania. Planowane jest także uruchomienie stałego Punktu Obsługi Klienta Gminy Kleszczewo w siedzibie Zakładu Komunalnego w Kleszczewie oraz Punktu Obsługi Klienta Gminy Swarzędz na dworcu autobusowym przy rondzie Śródka.

 

Dodaj komentarz