Mobilny punkt spisowy rusza w trasę


Od danych pozyskanych podczas spisu zależy np. kwota dotacji dla gmin – Ministerstwo Finansów oblicza je według liczebności populacji. Informacje pochodzące ze spisu pozwalają także realizować założenia polityki oświatowej, planować środki na ochronę zdrowia czy budżety jednostek samorządu terytorialnego. Dane te mają wpływ również na zagospodarowanie przestrzenne regionu oraz dotacje z funduszy europejskich – informacje statystyczne konieczne są do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów. Co więcej, liczba miejsc w Parlamencie Europejskim związana jest z wielkością populacji, zgodnie z zasadą proporcjonalnej reprezentacji.

Jak podkreśla Marcin Szymkowiak, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu, dane zebrane podczas spisu są bezpieczne.

– Jako służby statystyki publicznej dokładamy wszelkich starań, aby odpowiednio przechowywać pozyskane informacje. Są one anonimizowane i szyfrowane. Ponadto każdy z pracowników jest zobowiązany do zachowania tajemnicy statystycznej, za złamanie której grożą sankcje – mówi Szymkowiak. – Jak pokazuje historia poprzednich spisów, nigdy się nie zdarzyło, aby te dane zostały wykorzystane w jakikolwiek inny sposób niż do celów statystycznych.

Organizatorem mobilnego punktu spisowego jest miasto Poznań, partnerem Urząd Statystyczny w Poznaniu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz