Młodzież pamięta o zagładzie polskich elit


Dzieci i młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy Dopiewo zaangażowała się w akcję „Zapal znicz pamięci”. Porządkowali groby i miejsca pamięci na leśnym obszarze koło miejscowości Zakrzewo.  Od jesieni 1939 roku do wiosny 1940 roku Niemcy zabili tutaj od 4,5 nawet do 12 tys. Polaków.

Od kilku lat z inicjatywy nauczyciela historii Tomasza Woźniaka ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie na terenie gminy Dopiewo akcja Instytutu Pamięci Narodowej i Radia Merkury „Zapal znicz pamięci” jest szczególnie widoczna. Zawsze tydzień przed akcją dzieci i młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy porządkuje groby i miejsca pamięci na leśnym obszarze koło miejscowości Zakrzewo, a w dniu akcji zapalają znicze w kilku miejscach na terenie całego lasu. Ponadto przez cały rok opiekują się wszystkimi grobami.

– Akcja „Zapal znicz pamięci” w tym roku jest kolejnym wydarzeniem w ramach międzynarodowego projektu Urzędu Gminy Dopiewo pt. „Common [Hi]story – Memory & Future” („Wspólna [Hi]storia Pamięć i Przyszłość” – red.), którego głównym założeniem jest zapoznanie mieszkańców Wielkopolski z wydarzeniami, jakie miały tutaj miejsce oraz rozpoczęcia prac związanych z powstaniem cmentarza lub Muzeum – Miejsce Pamięci Zakrzewo. Mamy już za sobą rajd rowerowy przygotowany przez GOSiR Dopiewo. Wzięło w nim udział ponad 200 osób, które poznały historię tej części regionu. Dziś aktywnie bierzemy udział w akcji Instytutu Pamięci Narodowej i Radia Markury, a w najbliższym czasie zorganizujemy „Bieg pamięci dla młodzieży” i Konkurs Historyczny „Wielkopolska w okresie II wojny światowej”. Do przygotowania projektu „Wspólna [Hi]storia Pamięć i Przyszłość” zainspirował nas poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej Biuro Edukacji Publicznej – mówi nauczyciel Tomasz Woźniaka ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie.

 

Przypomnijmy, że od jesieni 1939 roku do wiosny 1940 roku Niemcy zabili tutaj od 4,5 do 12 tys. Polaków. Byli wśród nich księża, zakonnice, oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi, nauczyciele, wykładowcy i studenci Uniwersytetu Poznańskiego, ziemianie, działacze polityczni i społeczni, powstańcy wielkopolscy. Pod koniec wojny Niemcy dokonali ekshumacji, a następnie spalenia ciał pomordowanych. W celu zatarcia śladów doły zostały zasypane, a w miejscu tym zasadzono las.

 

 

Dodaj komentarz