Młodzież gruzińska w Murowanej Goślinie i w Poznaniu


Młodzi Gruzini, w wieku 15 – 25 lat, w dniach 20 – 23 lipca odwiedzają Murowaną Goślinę i Poznań. W następnych dniach będą też w Gdańsku i w Warszawie. Ich wizyta w Polsce realizowana jest w ramach projektu Młodzieżowej Akademii Wolności „VIP Leadership”. Projektu Wsparcia Demokracji, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Młodzież polska i gruzińska podczas wspólnych warsztatów.

Koncepcja Młodzieżowej Akademii Wolności oparta jest na uczeniu się biorących udział w projekcie i rozwijaniu przez nich pracy zespołowej. Grupa 20 uczestników podzielona jest na cztery pięcioosobowe polsko-gruzińskie grupy. Każdy odpowiedzialny jest za realizację swojego bloku tematycznego. W skład każdego zespołu wchodzą zarówno uczniowie szkół średnich jak i studenci będący pod opieką pedagogów i psychologów. Grupy, jakie zostały utworzone to: fotograficzna, artystyczna, filozoficzna i wielokulturowa.  Tematami wykładów i warsztatów są takie pojęcia jak: wolność,  demokracja, kreatywność, wielokulturowość, przywództwo.

W wielkopolskim etapie pobytu młodych Gruzinów odbyło się spotkanie ze społecznością Murowanej Gośliny. Warto tu zaznaczyć iż koordynatorami pobytu młodzieży w tym mieście był Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej oraz miejscowe Gimnazjum nr 1 W Urzędzie Miasta  goście zapoznali się z historią regionu i teraźniejszością, a pytania młodych dotyczyły m.in. spraw społecznych: warunków życia mieszkańców, pracy i rozwoju gospodarczego.

Przywołując symbolikę „Kwiatów Żywej Pamięci” w Murowanej Goślinie przybliżone były gościom elementy historii tego miasta i okolic. Podkreślona została jego wielokulturowość: w jaki sposób na przestrzeni ostatnich stuleci żyły i współpracowały ze sobą trzy narodowości: polska, niemiecka i żydowska. Wokół dwóch miejsc pamięci na byłych cmentarzach ewangelickim oraz żydowskim zasadzone zostały kwiaty, które tworzą tzw. „przestrzeń żywej pamięci
o tych, których już nie ma wśród nas”  – podkreślano  podczas realizacji „Projektu”.

Kwiaty towarzyszyły młodzieży także podczas warsztatów florystycznych. W Owińskach Gruzini spotkali się z florystykami, którzy pokazali jak z kwiatów zrobić piękne bukiety,  jak je wykorzystać w różnych aranżacjach. Realizacja takich kompozycji kwiatowych odbyła się też w Murowanej Goślinie podczas Jarmarku św. Jakuba. Gruzińska młodzież zdobytą w tym zakresie wiedzę i umiejętności chce wykorzystać podczas budowania tzw. „ikebany wolności i pokoju” w Gori, w miejscu gdzie stał pomnik Józefa Stalina. Jak zaznaczono – ma być to manifestacja młodych ludzi przeciwko tyranii.

Dzisiaj w Poznaniu na placu Wolności gruzińscy młodzi goście uczestniczą w happeningu  „W proteście przeciwko wojnom.” Młodzież nawiąże do symboliki lat sześćdziesiątych i pod hasłem: „Dzieci- Kwiaty pół wieku później” oraz symboliką kwiatów, wyrażą swój sprzeciw wobec przemocy i konfliktów zbrojnych na świecie. Młodzież w uszytych przez siebie strojach hippisowskich  oraz wypuszczanych symbolicznych balonów z przyczepionymi karteczkami wystosują apel o poszanowanie wolności każdego człowieka. Happeningowi towarzyszyć będą przeboje grupy Myslowitz, np. „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów”  i Czerwonych Gitar „Kwiaty we włosach”.

Z Poznania  młodzi Gruzini pojadą do Gdańska i Warszawy. W Polsce będą do 26 lipca. Na przełomie września i października w ramach tego ”Projektu” Gruzję z kolei odwiedzi polska młodzież.

Foto: Murowana Goslina.pl

Dodaj komentarz