Mistrzowie Karpia – konkurs kulinarny w Sierakowie


Karp nieodłącznie kojarzy nam się z rybą wigilijną. Możemy zazdrościć Austriakom, Niemcom, Słowakom czy Czechom, którzy jedzą tę rybę przez cały rok. A jeżeli ktoś kiedyś spróbował wędzonego karpia to wie, że ryba ta jest godna każdego stołu. Dostrzegając te wartości i mając w Wielkopolsce hodowle karpia w Sierakowie i okolicach narodził się konkurs kulinarny dla profesjonalistów – Mistrzowie Karpia. 

hqdefault

To pierwsza edycja tego konkursu, który ściśle będzie związany z „Wielkim braniem” Sierakowskimi Dniami Rybackimi (1-3 lipca). Konkurs odbędzie się 3 lipca na sierakowskim Hipodromie. Początek o godzinie 13.00. Ogłoszenie wyników o godzinie 16.30 na scenie.

Tematem konkursu jest karp i na jego podanie uczestnicy mają 2 godziny. Przygotują dwie porcje dla komisji sędziowskiej i jedno do prezentacji. Do konkursu zakwalifikowało się 5 kucharzy:

1. „Karp po grobsku” – Barbara Sawicka, Gościniec Jaroszewskie Wzgórze
2. „Tam skąd pochodzę” – Piotr Skotarczak, Hotel – Restauracja Pałac Śródka sp. z o.o.
3. „Karp wędzony, smażony i duszony – Filip Pietrzyński, Restauracja TOGA
4. „Karp w ziołowej koszulce” – Andrzej Kolano, Villa Toscania
5. „Karp w śmietanie z grzankami” – Łukasz Szopny, Kabi Catering

W jury zasiądą:
1. Artur Skotarczyk, Szef kuchni Restauracja Muga Poznań – przewodniczący

Miłośnik darów lasu, sezonowości i kuchni francuskiej. Szefował w Starej Bażanciarni i w La Passion Du Vin w Starym Browarze. Swoje doświadczenie zdobywał w Instytucie Paula Bocuse w Lyonie i restauracji Le Pergolese w Paryżu. Jak sam mówi: jest szczęśliwie zapracowanym ojcem 6 miesięcznej Amelki. Perfekcjonista do bólu. Każdy z wydanych przez niego talerzy jest dogłębnie przemyślany i starannie przygotowany. Obecnie jest szefem kuchni i współtwórcą restauracji Muga w Poznaniu.

2. Witold Maciołek – Burmistrz Gminy Sieraków
3. Dawid Łagowski, Szef kuchni Pałac Mierzęcin

Szef kuchni w Pałacu Mierzęcin. Nowatorsko łączy wino z jedzeniem. Popularyzuje kuchnię wellness i Slow Food podczas autorskich warsztatów, pokazów i szkoleń kulinarnych, ma dobry kontakt z młodzieżą, prowadzi warsztaty w poznańskiej szkole zawodowej. Organizator konkursów kulinarnych, Reprezentant Polski w mistrzostwach Świata w Moskwie 2011 CULINARY CUP KREML. Laureat statuetki Hermes 2013 za Najlepszą Restaurację w Regionie dla Restauracji Destylarnia. Autor kolacji podczas poznańskiego Festiwalu Transatlantyk 2013 „Make Hummus Not War”. 2014 i 2015Grand Award – Trzy widelce w 100 najlepszych restauracji w Polsce. W 2015 Otrzymał rekomendacje slow food oraz dwie czapki w żółtym przewodniku Gault&Millau 2016. Półfinalista 6. Edycji TOP Chef.

4. Tomasz Olewski, Szef kuchni Concordia Taste, Poznań

Gastronomią oraz zamiłowaniem do kuchni i gotowania zaraził go tata, który był wieloletnim kierownikiem jednej z poznańskich restauracji. – Jako syn kierownika wchodziłem na kuchnię i obserwowałem pracę restauracji od zaplecza, a następnie pomagałem przygotowywać wszystkie domowe imprezy. Uwielbiałem tworzyć garmażerkę oraz gotować z rodzicami. To wystarczyło żebym zdał sobie sprawę z tego, że chcę w swoim życiu gotować – mówi Tomasz Olewski. Kolejnym krokiem było ukończenie Szkoły Zasadniczej oraz Technikum w ZSG im. Karola Libelta w Poznaniu , a następnie praca w najlepszym poznańskich restauracjach tj. Blow up Hall, Cucina oraz w Restauracji Pałacu Mierzęcin. Pracował u boku najlepszych Szefów Kuchni: Grzegorza Labudy, Michała Mamorskiego , Daisuke Mori, Ernesta Jagodzińskiego. Zdobył Srebrny Medal na konkursie we Włoszech Riva del Garda. Jest Szefem Kuchni w renomowanej poznańskiej restauracji CONCORDIA TASTE posiadającej 2 Czapki Gault&Millau

5. Tomasz Adamski, cukiernik Pałac Mierzęcin

Cukiernik w Pałacu Mierzęcin. Znany i ceniony fachowiec, który byłszefem cukierni m.in. w Bazar 1838 oraz Restauracji Cucina w Poznaniu.

6. Juliusz Podolski, krytyk kulinarny, redaktor naczelny wszystkodlakucharz.com

Wszyscy kucharze to szefowie kuchni restauracji wyróżnionych czapkami Przewodnika Gault&Millau. Artur Skotarczyk to szef roku Regionu Gault&Millau w 2016, a Dawid Łagowski szef kuchni z rekomendacją Slow Food i półfinalista VI edycji Top Chef.

To jeden z nielicznych konkursów kulinarnych, który odbywać będzie się w planerze, a kucharze będą poddani nie tylko wnikliwej ocenie jurorów, ale także uczestników Sierakowskich Dni Rybackich.

– Chcieliśmy by został doceniony nasz karp pochodzący z okolic Sierakowa. Jesteśmy rybnym zagłębiem i tu w Sierakowie jest też Technikum Rybactwa Śródlądowego z olbrzymimi tradycjami. Chcieliśmy też podkreślić, że karp smakuje równie dobrze w Wigilię, jak i w… lipcu. Tym konkursem chcemy położyć fundament pod konkurs, na którym będą pojawiać się szefowie kuchni z całej Polski – mówi Witold Kmieciak z Sierakowskiego Ośrodka Kultury, organizatora Sierakowskich Dni Rybackich.

To niejedyne atrakcje kulinarne 3 lipca na tej imprezie. O godzinie 15.30 na scenie pojawi się Dawid Łagowski i wraz z Tomaszem Adamskim poprowadzą pokaz kulinarny pod tytułem „Wariacje kulinarne z sumem”.

Organizatorzy chcą mocno wypromować karpia stąd o 16.59 odbędzie się akcja „Ryby są Wasze”. Będzie to promocja lokalnych gatunków ryb z gospodarstw rybackich z terenu gminy Sieraków. Bezpłatnie zostanie rozdanych 100 porcji ryby wędzonej. Przez cały dzień będzie też trwała akcja „Ryby za piątkę” czyli promocyjna sprzedaż 200 gramowych porcji ryby wędzonej za 5 złotych.

Relacje z niedzielnych atrakcji przeprowadzi Radio Merkury, które będzie nadawać audycje z zainstalowanego w Sierakowie wozu transmisyjnego.

Zapraszamy na karpia do Sierakowa.

Document-page-002 (3)

 

Dodaj komentarz