Mistrzostwa świata w kickboxingu: biało-czerwoni poznali rywali w Irlandii

Dziś wieczorem reprezentanci Polski poznali w Dublinie swych rywali w mistrzostwach świata WAKO w kickboxingu w formułach Pointfighting, Light Contact, Full Contact. Początek turnieju 24 listopada.

Laskowski

Do rywalizacji w Pointfightingu zgłoszonych zostało 6 Polaków (2 zawodniczki + 4 zawodników), w Full Contact – aż 16 Biało-Czerwonych (7+9), a w Light Contact – 8 (4+4). W dwóch formułach powalczy Paulina Jarzmik. Niemal w ostatniej chwili kategorię wagową zmienił Adrian Durma (Elbląski Klub Karate), którego zobaczymy w -74 kg.

Do najbardziej utytułowanych reprezentantek Polski należy podopieczna trenera Piotra Siegoczyńskiego Dorota Godzina -55 kg. W zeszłym miesiącu została w Belgradzie Mistrzynią Świata w Kick Light. Do tej pory wywalczyła 4 medale MŚ – 2 złote i 2 brązowe. Brakuje jej krążka w Light Contact.

– W pierwszej walce, tj. 1/8 finału, wylosowałam Chorwatkę Luciję Regvat, którą pokonałam w tym roku podczas turnieju w Austrii. Przerwa między Belgradem a Dublinem to 3 tygodnie. Ciężko porządnie wypocząć po zawodach takiej rangi, ale jestem doświadczoną zawodniczką, więc radzę sobie nawet w mało sprzyjających warunkach. W Irlandii będę chciała znaleźć się w finale – powiedziała Dorota Godzina.W październiku z powodzeniem w Kick Light startowali też Paulina Jarzmik (złoto w wadze -60 kg) i Wojciech Wiśniewski (srebro w wadze -79 kg). Oni również przyjechali po kolejne sukcesy do Dublina.

Przyjechałem tutaj aby wygrać. Będę rywalizował w wyższej kategorii -84 kg, bo w niej jestem Mistrzem Polski. Może i trochę jest za krótki czas pomiędzy zawodami tej rangi, ale bądźmy dobrej myśli. Na pewno do groźnych rywali będzie należał reprezentant Bułgarii Duk Nwamerue, który 2 lata temu zwyciężył w MŚ w Turcji w Light Contact – mówi Wojciech Wiśniewski.

W grudniu 2013 roku w mistrzostwach świata w tych trzech formułach w Turcji złoto zdobył weteran Radosław Laskowski (-94 kg) w light contact, srebrne – full contact Kinga Siwa (-60 kg), Wojciech Peryt (-51 kg), Daniel Żaboklicki (-54 kg); pointfighting – Emilia Szabłowska (-55 kg), a brązowe – full contact – Ewa Bulanda (-48 kg), Dorota Godzina (-56 kg), Jakub Kozera (+91 kg); light contact – Żaneta Cieśla (-50 kg), Michał Szulwic (-63,5 kg), Michał Wszelak (+94 kg); weteran Piotr Siegoczyński (-74 kg) w pointfightingu i light contact.

Z grona medalistów z Antayli, w Dublinie o kolejny sukces powalczy m.in. Jakub Kozera.

To mój drugi start w seniorskich MŚ. Podczas mistrzostw w 2013 roku zdobyłem brązowy medal. W tym roku startowałem za granica tylko raz – zająłem 3 miejsce w Pucharze Świata we Włoszech, minimalnie przegrywając walkę półfinałową z Rosjaninem. Do Dublina przyjechałem z nastawieniem zdobycia mistrzowskiego tytułu. Jestem w życiowej formie, nie dokuczają mi kontuzje, więc myślę, że przy odrobinie szczęścia jest to w moim zasięgu. Dziś trafiłem w losowaniu na wolny los, czekam na zwycięzcę pojedynku między Niemcem i Irlandczykiem. Jeśli wygram w półfinale, mogę się spotkać z Ukraińcem Ivanem Tkachenko, z którym walczyłem już 3 razy. Bilans wynosi 2-1 dla rywala – powiedział Jakub Kozera.

Polacy mają wysoko postawioną poprzeczkę przez… swych kolegów z reprezentacji, którzy w Belgradzie zdobyli 8 złotych, 4 srebrne i 10 brązowych medali. W klasyfikacji drużynowej zajęli świetne 3 miejsce.

Chcielibyśmy znów zdobyć mnóstwo medali, myślę, że realnych jest kilkanaście krążków. Zapewne najwięcej w full contact, w którym jesteśmy mocni jako kraju. Ogromna w tym zasługa niesamowicie zaangażowanych trenerów, na czele ze szkoleniowcem kadry Radkiem Laskowskim, który zgromadził wokół siebie grupę ciekawych i oddanych ludzi – mówi Andrzej Palacz, prezes Polskiego Związku Kickboxingu.

W niektórych kategoriach trzeba wygrać po 3-4 walki żeby dojść do finału, zapowiada się ciężki turniej. W kadrze mamy i tzw. pewniaków, i zawodników, którzy mają szansę stać się odkryciami irlandzkich zawodów – powiedział trener reprezentacji FC Radosław Laskowski, 7-krotny Mistrz Polski. Tym razem nie zdecydował się na start i nie będzie bronił tytułu Mistrza Świata weteranów.

Jedną z debiutantek w MŚ będzie walcząca w kat. -70 kg Karolina Dziedzic, podopieczna Jerzego Pilarza z UKS Diament Pstrągowa.

– Mam już na swoim koncie złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów z 2012 roku w Bratysławie. Stać na powtórzenie tego sukcesu w seniorach. Kontuzje jakieś zawsze są, inne mniejsze, drugie bardziej poważne, ale w walce one znikają, nie zwracam na nie uwagi, tylko idę do przodu po swoje. Bardzo chciałabym skrzyżować rękawice w finale z Norweżką i w końcu udowodnić jej, że to ja jestem najlepsza na świecie w tej kategorii wagowej.

Kadrę PF i LC prowadzi Piotr Siegoczyński, a kierownikiem reprezentacji jest Wojciech Kierstein.