Misterium Męki Pańskiej. Nawrócony Łotr


W sobotę, 8 kwietnia odbędzie się na poznańskiej Cytadeli Misterium Męki Pańskiej. Trwają przygotowania do tego największego w Europie widowiska pasyjnego. Co roku bierze w nim udział ok. 1000 wykonawców, a ogląda je kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Poznańskie Misterium Męki Pańskiej odbywa się od 1998 r. na poznańskiej Cytadeli. Zrodziło się z pomysłu Artura Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu.

Już po raz drugi w Misterium wezmą też udział więźniowie. W ubiegłym roku trzech osadzonych dołączyło do ekipy. Jednym z nich był pan Jan. Jego historia nie jest opowieścią o życiu typowego człowieka. Tak naprawdę zaczyna się w pewien czerwcowy poranek, gdy zostaje zatrzymany przez Policję, a później skazany na karę 25-ciu lat więzienia. O czym myśli młody mężczyzna, gdy zatrzaskują się za nim żelazne drzwi celi? O rocznym synku, który został w domu? A może o tym, że jak będzie opuszczał więzienie, to może być już dziadkiem… Droga do przemiany pana Jana była długa i wyboista. Tak jak w Ewangelii św. Łukasza Dobry Łotr nawrócił się, tak też było w przypadku pana Jana. Okazanie serca, atencji i człowieczeństwa potrafi zmienić życie, a moment w którym Jezus Miłosierny dotyka serca człowieka, przychodzi nagle w najmniej spodziewanym momencie. W marcu 2016 roku Artur Piotrowski, reżyser największego plenerowego wydarzenia pasyjnego w Europie – Poznańskiego Misterium Męki Pańskiej, przybył do Zakładu Karnego w Koziegłowach, zapraszając więźniów do udziału w spektaklu.

– Misterium Męki Pańskiej 2016 dedykowałem Miłosierdziu Bożemu, którego rok ustanowił Ojciec Święty Franciszek. Chciałem żeby to właśnie miłosierdzie było duchowym przygotowaniem do Świąt Wielkiej Nocy – mówi Artur Piotrowski reżyser i pomysłodawca Misterium. – Wtedy wpadłem na pomysł, żeby w przedstawieniu zagrały osoby osadzone w więzieniach. Ludzie, do których często mamy zły stosunek, bo skrzywdzili innych ludzi, trudno jest im okazać miłosierdzie. To było wyzwanie.

Artur Piotrowski nawiązał kontakt z Zakładem Karnym w Koziegłowach w Wielkopolsce, gdzie karę odbywa ponad 400 więźniów. Projekt udziału skazanych w Misterium spotkał się z pozytywnym odbiorem. Podjęto działania przygotowujące osadzonego do udziału w tym przedsięwzięciu.

– Skuteczność oddziaływań penitencjarnych pozwoliła na sformułowanie pozytywnej prognozy kryminologiczno – społecznej w kwestii korzystania przez skazanych z przepustek – mówi por. Joanna Wiśniewska rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Koziegłowach.

Projekt okazał się dużym sukcesem. W spektaklu zagrało trzech więźniów, którzy pod wpływem emocji wynikających w tematu wydarzenia, ale również dzięki okazanemu im sercu i ogromnej sympatii, nawrócili się.

Również w tym roku, w Poznańskim Misterium Męki Pańskiej wezmą udział więźniowie. Będą oni starannie dobrani, aby z jednej strony nie stanowić zagrożenia dla zebranych, a z drugiej strony mieć możliwość uczestnictwa w czymś co może ich zmienić – zarówno duchowo, jak i społecznie.

Zakład Karny w Koziegłowach jest jednostką typu półotwartego przeznaczoną dla recydywistów penitencjarnych. Skazani wyróżniający się wzorową postawą, mogą być zatrudniani w systemie bez konwojenta, a także korzystać z zezwoleń na czasowe opuszczenie jednostki. Zatrudnianie skazanych i możliwość udziału osadzonych w inicjatywach i przedsięwzięciach zorganizowanych poza terenem jednostki, pozwala przygotowywać ich do życia po zwolnieniu. Zadaniem Służby Więziennej jest także zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa w czasie odbywania kary pozbawienia wolności. Nie jest to jednak czas bezczynnie spędzony: wielu z osadzonych to osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków i o różnym stopniu demoralizacji. Dlatego w zakładzie Karnym w Koziegłowach zespół wykwalifikowanych pracowników pracuje ze skazanymi nad ich deficytami, problemami, ograniczeniami, w taki sposób aby zminimalizować czynniki ryzyka, które doprowadzały do popełniania przestępstw.

Dzięki nawiązywaniu kontaktów z podmiotami zewnętrznymi skazani mają możliwość odpłacenia społeczeństwu: wykonują prace społeczne i charytatywne, biorą udział w programach na rzecz społeczności lokalnych: sprzątają przystanki autobusowe na terenie gminy Czerwonak, pomagają przy rozładunku żywności w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, wykonują prace porządkowe na rzecz szkół i przedszkoli. Z drugiej mają możliwość udziału w takich projektach, jak Misterium, gdzie oprócz przeżyć duchowych mają okazję do sprawdzenia się i funkcjonowania w grupie społecznej, poza terenem jednostki.

Czytaj także: Nowa ścieżka dźwiękowa Misterium 2017 powstaje w Radiu Merkury Poznań

Dodaj komentarz