Minister sportu wzywa władze Polskiego Związku Tenisowego do ustąpienia


Minister sportu wzywa władze Polskiego Związku Tenisowego do ustąpienia. Mają na to trzy miesiące – poinformowała Rzeczpospolita. – Wszelkie uchybienia wynikłe w trakcie kontroli finansowej zostały już przez związek naprawione – czytamy w oświadczeniu PZT podpisanym przez prezesa Jacka Muzolfa, sprawującego także funkcję wiceprezesa ds. sportowych AZS Poznań i kierownika sekcji tenisowej AZS Poznań.

azs-talexopen-2013-qualies11

Jacek Muzolf, prezes PZT i AZS Poznań.

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeprowadziło kontrolę w Polskim Związku Tenisowym i stwierdziło naruszenie przepisów prawa i postanowień statutu. Wniosło więc o „niezwłoczne ustąpienie z funkcji pełnionych w zarządzie przez prezesa Jacka Muzolfa, Piotra Szkiełkowskiego, Dariusza Łukaszewskiego i Dariusza Saletrę”. Minister Adam Korol żąda również zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia nie później niż trzy miesiące od otrzymania sprawozdania, aby wybrać nowe władze.

Poniżej oświadczenie zarządu Polskiego Związku Tenisowego opublikowane na stronie PZ

I.

W związku z publikacją sprawozdania z kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w PZT, pragniemy poinformować, że kontrola ta dotyczyła przede wszystkim prowadzenia przez członków Zarządu PZT działalności gospodarczej w dziedzinie sportu tenisowego oraz metod wydatkowania środków finansowych. Kwestia prowadzenia działalności gospodarczej przez członków zarządu jest problemem praktycznie każdego polskiego związku sportowego. W przypadku PZT problematyka ta ma charakter szczególnie ważny z uwagi na fakt, że tenis jest sportem niezwykle specyficznym. Praktycznie każda z osób aktywnie działających w tej dyscyplinie sportu jest zaangażowana w działalność trenerską, szkoleniową bądź polegającą na prowadzeniu klubów sportowych lub wynajmie kortów tenisowych. Działalność ta ma nie tylko wymiar czysto społeczny, ale często również gospodarczy lub zawodowy.

W związku z wnioskami pokontrolnymi Ministerstwa oraz najnowszą nowelizacją ustawy o sporcie, Zarząd PZT podjął niezwłocznie działania, które zadośćuczyniły zaleceniom z kontroli. Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu PZT zostały podjęte m.in. dwie uchwały, których przedmiotem jest określenie ram prowadzenia działalności gospodarczej przez członków Zarządu Związku. Efektem tego jest zapewnienie pełnej zgodności działania Związku z obowiązującymi przepisami prawa.

II.

Niezależnie od powyższego, wszelkie uchybienia wynikłe w trakcie kontroli finansowej zostały już przez Związek naprawione. Od maja bieżącego roku Komisja Rewizyjna Związku przeprowadziła wewnętrzne kontrole, których ustalenia zostały omówione przez Zarząd PZT jeszcze przed kontrolą Ministerstwa, a wykryte uchybienia formalne zostały usunięte,

Polskiemu Związkowi Tenisowemu nie można zarzucić braku kontroli wewnętrznej i transparentności w zakresie środków finansowych pozostających do jego dyspozycji. Należy podkreślić, że zastrzeżenia Ministerstwa nie dotyczyły zasadności podjętych wydatków, lecz aspektów formalnych metod wydatkowania środków.

Ponadto, pragniemy poinformować, że dotychczas zorganizowane przez Polski Związek Tenisowy imprezy krajowe i międzynarodowe były znaczącym sukcesem finansowym, organizacyjnym oraz promocyjnym, a sam Związek osiąga pozytywny wynik finansowy. Dowodem powyższego są wyrazy uznania oraz nagrody przyznane Związkowi przez International Tennis Federation (ITF).

Dodaj komentarz