Miliony na upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego


Przypomnieć należy, że twórczą refleksję z okazji stulecia niepodległości zaproponują także niemal wszystkie poznańskie instytucje kultury – od Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości po osiedlowy Dom Kultury Stokrotka.

Najwięcej, bo aż kilkanaście działań – nie tylko w Poznaniu – zaplanowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Pierwszy ważny akcent miał już miejsce: od połowy grudnia w budynku Odwachu na Starym Rynku można zwiedzać nową wystawę stałą Muzeum Powstania Wielkopolskiego. 29 stycznia Muzeum – wspólnie z CK Zamek – gościło naukowców z Polski i Niemiec podczas konferencji naukowej „Kwestia polska w propagandzie w okresie pierwszej wojny światowej”. To preludium do szeregu działań, z których na uwagę zasługuje m.in. mobilna instalacja „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania”, pokazująca rolę powstania dla historii Polski według haseł przewodnich: Praca, Walka, Granice, Niepodległość. Zostanie ona zaprezentowana w przestrzeni 9 najważniejszych muzeów historycznych w Polsce.

„Akcja: Powstanie” – społeczna zbiórka pamiątek i fotografii rodzinnych, rekonstruujących związane z powstaniem historie poznaniaków, to wspólny projekt Wydawnictwa Miejskiego Posnania, przy współpracy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Teatru Polskiego i Biblioteki Raczyńskich oraz innych instytucji. Partnerem akcji jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Spodziewać się możemy także kilku wydawnictw – Wydawnictwo Miejskie Posnania pracuje nad książkami „Poznań – miasto niepodległe” i powstańczą Kroniką Miasta Poznania. Do nagrania płyty Teatr Muzyczny zaprosił z kolei do współpracy jednego z czołowych polskich raperów. Okolicznościowy koncert przygotowuje także Poznański Chór Chłopięcy, a bogate w refleksję historyczną – a przy tym atrakcyjne dla różnych grup wiekowych – cykle edukacyjne planują Centrum Kultury Zamek („Wspólne niedziele” i „Pochwała wolności”) i Brama Poznania („Jak zorganizować wolność”, „Wielkopolskie drogi do niepodległości”). Do refleksji o dalekosiężnych rezultatach odzyskania niepodległości dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał zaprosi artystów młodego i średniego pokolenia: robocza nazwa wystawy to „Życie codzienne w Polsce w pierwszej połowie XXI wieku”. Akcenty związane ze stuleciem odzyskania niepodległości zapowiadają także organizatorzy grudniowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”.

Marcin Kostaszuk/wydział kultury UM Poznanis

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz