Miliony na lepszą opiekę nad dziećmi


Najwyższe standardy w poznańskich żłobkach

Poznań od lat tworzy warunki umożliwiające rodzicom i opiekunom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. W mieście działa 15 żłobków publicznych, zapewniających łącznie 1 362 miejsca. W samym tylko 2024 r. na ich działanie i modernizację Miasto przeznaczyło ponad 41 mln zł. Do tego w Poznaniu działają również placówki niepubliczne (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie), w których są miejsca dla kolejnych 3717 dzieci.

Poznań poprawia opiekę nad maluchami do trzeciego roku życia na wiele różnych sposobów. Mapą, która wyznacza kierunki miejskich działań, jest dokument opracowany przez Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren – czyli „Standardy jakości opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach”. Wyróżnia on aż 11 kluczowych obszarów, o które należy zadbać. To m.in. bezpieczeństwo, zdrowie i adaptacja dziecka, jego żywienie, odpoczynek i edukacja, a także kompetencje personelu.

– Wprowadzanie standardów to długofalowy proces – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Ich punktem wyjścia jest założenie, że dobro dzieci i ich potrzeby są najważniejsze dla wszystkich stron zaangażowanych w system opieki. Przy organizacji szkoleń zaczęliśmy od żłobków publicznych, ale od początku zakładaliśmy współpracę również z placówkami niepublicznymi.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz