Mieszkańcy popierają pomysł stworzenia „Przytuliska” przy ul. Krańcowej!


Urząd Miasta Poznania zlecił badania opinii mieszkańców dotyczące możliwości lokalizacji przy ulicy Krańcowej „Przytuliska, czyli centrum pomocy dla osób bezdomnych”, który to projekt zwyciężył w konsultacjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Jak wynika z tych badań 72% mieszkańców popiera pomysł w tej lokalizacji.

Specjaliści do spraw badania opinii społecznej przeprowadzili reprezentatywne badania wśród mieszkańców dwóch poznańskim osiedli (Główna oraz osiedle Warszawskie-Pomet-Maltańskie) na granicy których, miałoby być zlokalizowane „Przytulisko”. Celem badania było ustalenie jaki jest odsetek zwolenników i przeciwników „Przytuliska”.

O badaniu

Badanie miało charakter ilościowy i przeprowadzono je za pomocą wywiadu kwestionariuszowego face-to-face na reprezentatywnej próbie mieszkańców liczącej 400 wywiadów (błąd pomiaru +/- 4,9%). Badanie podlegało weryfikacji telefonicznej oraz osobistej (prowadzonej przez kontrolera bezpośrednio w terenie w trakcie realizacji).

Najważniejsze ustalenia i wnioski

Według 72% mieszkańców objętych badaniem osiedli bezdomność to poważny problem, którym władze Poznania powinny się zajmować tworząc i finansując programy pomocy dla ludzi bezdomnych.

72% mieszkańców popiera pomysł stworzenia „Przytuliska” przy ul. Krańcowej, natomiast 23% jest temu przeciwne. Ponadto 5% badanych nie zajęło stanowiska w tej sprawie.

47% mieszkańców słyszało przed rozpoczęciem badania o dotychczasowej działalności DOMU CHARYTATYWNYM PRZYSTAŃ przy ul. Krańcowej i taki sam odsetek o nim nie słyszał. Chociaż 48% mieszkańców mało wie na temat jego działania, to 60% twierdzi, że jego funkcjonowanie im nie przeszkadza i jest zwolennikami dalszego jego funkcjonowania. 12% mieszkańców słyszało o uciążliwościach związanych z jego funkcjonowaniem, a 5% osobiście ich doświadczyło. Najczęściej wskazywane uciążliwości to: zakłócanie spokoju i brak poczucia bezpieczeństwa.

Pozytywny stosunek do stworzenia „Przytuliska” wyraża 71% „Bliskich sąsiadów”, 24% jest przeciw. Równie pozytywnie wyrażają się o nim „Dalecy sąsiedzi”, których poparcie wynosi 73% (22% jest przeciw). Pomysł bardziej popierają mieszkańcy os. Główna (82%) niż os. Warszawskie-Pomet-Maltańskie (68%).

 

Przeciwnicy pomysłu obawiają się, że w okolicy zwiększy się ilość pijanych, spadnie poczucie bezpieczeństwa (poprzez wzrost kradzieży, wyłudzeń pieniędzy), nasili się zjawisko zakłócania spokoju (hałasy, awantury). Pojedyncze osoby wskazywały, że jest to nieuzasadniony wydatek z budżetu miasta (dotowanie bezdomnych, którzy żyją na koszt innych).

 

Opis obecnego stanu prac

Miasto Poznań oraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podejmują działania mające na celu uregulowanie kwestii prawnych związanych z lokalizacją budynku. Przypominamy, że stworzenie „Przytuliska” właśnie na ulicy Krańcowej nie będzie nową inwestycją, ani budową stałych obiektów – poszerzeniu winna ulec ich funkcja. Zgodnie z projektem konsultowanym z mieszkańcami w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014, poznańska Caritas ma zagwarantowane trzyletnie wsparcie na stworzenie i utrzymanie ”Przytuliska”.

 

Dodaj komentarz