Mieszkańcy i płacący podatki w Poznaniu zapłacą mniej za parkowanie i komunikację


Tańsze parkowanie dla poznańskich podatników
W przypadku stref płatnego parkowania wprowadzona ma być dwutaryfowość. Niższa stawka przeznaczona będzie dla poznaniaków płacących podatki na rzecz Miasta, a wyższa dla pozostałych kierowców. Aby skorzystać z tej możliwości, mieszkaniec Poznania będzie musiał figurować w miejskiej bazie podatników – tzw. ID Poznań i posiadać kartę lub aplikację OK Poznań. Dzięki temu zarówno płatności w parkomatach, jak i poprzez aplikacje mobilne, będą odbywały się ze zniżką. Niższa stawka będzie przysługiwała na jeden numer rejestracyjny pojazdu wpisany do systemu.

Zróżnicowanie cen za parkowanie miałoby obowiązywać od 1 września 2025 roku. Również od tego dnia planowane jest wprowadzenie nowych stawek. Korekty mają dotyczyć zarówno pojedynczych płatności za postój przy ulicy, jak również opłat za abonamenty jednodniowe i kopert komercyjnych, a także identyfikatorów mieszkańca.

Zgodnie z propozycją dwutaryfowości poznaniacy płacący tu podatki zapłacą: w ŚSPP Centrum 7,5, 9 i 9,90 złotych za poszczególne godziny, w ŚSPP Jeżyce odpowiednio 5,5, 6,5 i 7,5 złotych, a w pozostałej SPP 4, 4,7 i 5,50 złotych, a więc od złotówki do ponad trzech złotych mniej za godzinę postoju niż pozostali kierowcy.

Ci, którzy nie będą płacić podatków w Poznaniu ani posiadać karty OK Poznań, za pierwszą godzinę parkowania w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Centrum (ŚSPP Centrum ) zapłacą 9,5 złotych, za drugą 11, a za trzecią 13. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Jeżyce (ŚSPP Jeżyce) opłaty miałyby wynieść odpowiednio 7,5, 9 i 10 złotych, a w pozostałej strefie (SPP) 5, 6 i 7 złotych. Szczegóły propozycji można znaleźć na stronie ZDM.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz