Miejskie wsparcie dla obywateli Ukrainy


Wsparcie finansowe

W najbliższych dniach Poznańskie Centrum Świadczeń zacznie również wydawać świadczenia rodzinne Ukraińcom.

– To standardowe zadanie PCŚ, ale skala, jakiej się spodziewamy oraz przewidywane trudności w komunikacji wymagają doposażenia i doszkolenia pracowników – wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Musimy zapewnić zasoby w taki sposób, by praca była sprawna i efektywna. PCŚ będzie również wypłacał 300 zł na zaspokojenie podstawowych potrzeb obywateli Ukrainy. Biuro Spraw Lokalowych oraz ZKZL będą zajmować się świadczeniami wypłacanymi osobom, które w pierwszych dniach wybuchu wojny zapewniły dach i utrzymanie obywatelom Ukrainy. Ma ono wynosić 40 zł za każdy dzień goszczenia uchodźców.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie również będzie pomagał uchodźcom – w zakresie swoich statutowych zadań. Będzie też koordynował wyznaczanie opiekunów tymczasowych dla dzieci z Ukrainy, które przyjeżdżają do Polski bez rodziców ani innych bliskich.

Miasto i NGO – połączone siły

Zebrana za pomocą miejskiej ankiety baza osób, które chcą włączyć się w pomoc na rzecz Ukrainy, liczy około 4000 chętnych. Wolontariusze kierowani są m.in. do Caritas, do dyspozycji wojewody czy innych organizacji pozarządowych. Blisko 50 osób z tej grupy, które znają język ukraiński i mają odpowiednie kompetencje, już współpracuje z organizacjami świadczącymi pomoc psychologiczną dla uchodźczyń i uchodźców.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz