Miejskie wsparcie dla obywateli Ukrainy


Na wsparcie ukraińskich uczniów przygotowane są poznańskie placówki oświatowe. W miejskich przedszkolach do 14 marca przyjęto już 204 dzieci z Ukrainy; do szkół podstawowych – 1028, a ponadpodstawowych – 119. Oznacza to, że w poznańskich placówkach jest już 1351 dzieci zza wschodniej granicy. Część z nich prawdopodobnie wkrótce opuści Poznań, ale Miasto jest przygotowane na przyjazd kolejnych uczniów. Poznań pracuje też nad zwiększeniem dostępności miejsc w żłobkach.

Urząd pracuje pełną parą

W środę, 16 marca, rusza wydawanie numerów PESEL obywatelom i obywatelkom Ukrainy. W Poznaniu powinny to zrobić tylko te osoby, które zamierzają zostać tu na dłużej. Jeśli ktoś zmierza do innego miasta – może wyrobić PESEL w docelowym miejscu pobytu.

– Będzie to duże wyzwanie, ale przygotowujemy się do tego zadania od kilku dni – zapewnia Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. – Przygotowujemy się do tego zadania od kilku dni. Szkolimy pracowników, docelowo chcemy, by nadawaniem numerów PESEL zajmowało się ok. 60 urzędników. Dla porównania: przed wybuchem wojny były to 3-4 osoby. Uruchamiamy obsługę w wydłużonych godzinach pracy urzędu. Cała procedura będzie trwała ok. 30 minut dla jednego klienta, ponieważ musimy nie tylko nadać nr PESEL, ale także założyć profil zaufany czy skanować linie papilarne. Będziemy pracować na państwowym sprzęcie i systemie. Oznacza to, że nawet, gdybyśmy chcieli to zrobić, nie mamy możliwości dokupienia nowych urządzeń.

Więcej szczegółów na temat nadawania numeru PESEL i kompletny przewodnik po tym, jak się do tego przygotować, można znaleźć na stronie poznan.pl.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz