Miasto odporne na stres? Ruszyło nowatorskie badanie


Kolejną częścią projektu są badania fizjologiczne, które pozwolą określić obiektywny poziom stresu mieszkańców. Są one nieinwazyjne, dobrowolne, całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Polegają na pobraniu próbki śliny i oznaczeniu poziomu kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Do tej części zakwalifikowanych zostanie tylko po 50 osób z każdego z trzech badanych miast. Uczestnicy zostaną wynagrodzeni – otrzymają 300 zł w formie bonów Sodexo.

Naukowcy planują również przeprowadzenie ankiet oraz wywiadów pogłębionych z przedstawicielami władz miast. Dzięki temu będzie można zebrać szczegółowe informacje na temat tego, jak pandemia zmieniła poszczególne miejscowości i jak wpłynęła na zarządzanie nimi.

– Wydaje się, że wyniki zaplanowanych badań będą miały nie tylko dużą użyteczność naukową, ale i praktyczną – podkreśla prof. Lidia Mierzejewska. – Mogą pomóc władzom lepiej dopasować strukturę przestrzenną miejscowości do zmienionych pandemią COVID-19 potrzeb i wymogów mieszkańców oraz zwiększyć odporność miasta na potencjalne przyszłe epidemie lub pandemie.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie www.miastoodpornenastres.amu.edu.pl AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz