Miasto odporne na stres? Ruszyło nowatorskie badanie


– Głównym celem projektu jest opracowanie modelu miasta odpornego na stres spowodowany epidemią – na podstawie doświadczeń wynikających z COVID-19 – mówi prof. Lidia Mierzejewska. – Model ten opierać się będzie na zaproponowaniu konkretnych sposobów, w jakie miasto może pomóc mieszkańcom w obniżeniu poziomu stresu.

Rozwiązań, które pomagają zmniejszyć poczucie napięcia, może być wiele. Naukowcy skupiają uwagę na łagodzeniu niekorzystnych skutków pandemii i zmniejszeniu podatności systemu miasta na spowodowany nią stres – np. dzięki stworzeniu zdrowych i bezpiecznych warunków życia i obsługi mieszkańców. Badacze pod uwagę biorą również dopasowanie struktury miejscowości do potrzeb i oczekiwań zamieszkujących ją osób, a przez to uzdrowienie i uodpornienie miasta na niekorzystne skutki tej i przyszłych pandemii.

W ramach grantu naukowcy zaplanowali konkretne badania. Jednym z nich jest ankieta, która ma określić subiektywny poziom stresu mieszkańców. Dzięki niej można będzie wskazać grupy społeczne wrażliwe na stres oraz zidentyfikować elementy miejskiej infrastruktury redukujące lub wzmacniające jego poczucie.

Ankieta jest anonimowa, dobrowolna i kierowana wyłącznie do mieszkańców Poznania, Swarzędza i Puszczykowa. Można ją wypełnić, klikając w link na stronie internetowej. Twórców badania interesuje m.in. to, co konkretnie wpływało na poziom odczuwanego stresu podczas pandemii oraz kwestie związane z miejscem zamieszkania i jego okolicą. Nie brakuje też pytań o to, jak mogłoby zmienić się miasto.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz