Materace piankowe – wady i zalety


Materace do spania dzieli się zasadniczo na dwie grupy – piankowe i sprężynowe. Coraz większą popularność zyskują jednak te drugie. Równocześnie pojawiło się wiele sprzecznych informacji, w których można usłyszeć, że materace piankowe są mniej trwałe, ale z drugiej strony wygodniejsze. Sen, jak wiadomo jest najważniejszym elementem 24-godzinnego systemu dnia.

Dlaczego? To właśnie podczas niego ciało się regeneruje i relaksuje, ale nie jest to możliwe, jeśli śpi się na źle dobranym i mało komfortowym materacu. Jaka jest różnica między materacem piankowym i sprężynowym? Jakie zalety i wady ma materac piankowy?

Materace piankowe i sprężynowe – czym się charakteryzują?

Wysokiej jakości materac to przede wszystkim gwarancja dobrego snu. Wybierając odpowiedni, rodzaj liczy się nie tylko jego twardość, ale także to, jakie ma on wypełnienie. W wielu sklepach można zobaczyć, że na półkach widnieją głównie materace piankowe i sprężynowe. Te drugie obecne są już od wielu lat i nadal mają szerokie grono swoich zwolenników. Piankowe natomiast to swego rodzaju nowość, która podbija rynek.

Materace sprężynowe, mimo długowiecznego systemu, uległy znacznemu ulepszeniu. W przypadku tego rodzaju do wyboru są wypełnienia benellowe, czyli tradycyjne, ale także nowoczesne kieszeniowe. Z biegiem czasu wnętrze materacy pocket i multipocket zaczęto owijać pianką, która jeszcze poprawiała amortyzację i sprawiała, że łóżko było wygodniejsze.

Dziś owa pianka stała się samodzielnym rodzajem wypełnienia materacy. Była to oczywiście swego rodzaju rewolucja, która wstrząsnęła rynkiem. Materace piankowe charakteryzowały się różnymi właściwościami, w zależności od rodzaju zastosowanego materiału, który lądował w ich wnętrzu. Dzięki temu użytkownik może dzisiaj personalizować swój materac i dopasowywać go do własnych potrzeb.

Jakie są rodzaje materacy piankowych?

Materace piankowe można podzielić na trzy główne rodzaje. Jednym z nich są modele wyposażone w wysokoelastyczną piankę, w których warstwy materiału układane są w taki sposób, aby tworzyły kształt fali. Jest to dopasowanie ergonomii materaca do krzywizny ludzkiego ciała. Dzięki takiemu rozwiązaniu osiąga się bardzo wysoki komfort snu. Kolejnym rodzajem są materace z pianki termoelastycznej. Produkuje się je z materiału, który reaguje na temperaturę ciała. W momencie, gdy użytkownik położy się na materacu, ten zapamiętuje kształt sylwetki, co przekłada się na optymalnie dopasowane podparcie.

Materace z pianki lateksowej polecane są szczególnie alergikom, ponieważ materiał ten stanowi nieprzyjazne warunki środowiskowe do rozwoju alergenów. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym zminimalizowane zostaje ryzyko pojawienia się drobnoustrojów. Warto także dodać, że wszystkie materace piankowe mają wbudowane kanały wentylacyjne, dzięki którym odprowadzana jest wilgoć.

Jakie wady i zalety mają materace piankowe?

Na początku zacznijmy od zalet. Materace piankowe to idealne rozwiązanie dla alergików. Nie pochłaniają one kurzu, przez co ograniczają rozwój bakterii i alergenów, czego nie można powiedzieć o materacach kieszeniowych. Modele z pianki świetnie dopasowują się również do regulowanych stelaży łóżek. Na uwagę z pewnością zasługuje także wysoki komfort snu, jaki oferują materace piankowe.

No dobrze, to teraz wady. Tutaj z pewnością zasmucą się osoby o nieco większej wadze. Pianka, mimo że ma właściwości odkształcania się, to w przypadku użytkownika z ponad 100-kilogramową wagą szybko się zużyje. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będą materace sprężynowe. Dla wielu ludzi z pewnością minusem będzie cena. Ta jednak jest wyższa, a modele z górnej półki oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać o tym, że sen jest podstawą do regeneracji organizmu i powinno się zadbać o jego jakość, nawet kosztem ceny.

Dodaj komentarz