Marek Rybacki… i jego halibut


Marek Rybacki i Zbigniew Łęgowski z Hotelu Sulbin w Garwolinie zwyciężyli w rozstrzygniętym w środę w Poznaniu Kulinarnym Pucharze Polski. Finał  odbył się w ramach Międzynarodowych Targów Gastronomii Polagra Gastro. Główną nagrodą w konkursie jest uzyskanie tytułu „Najlepszego z najlepszych”, 15 tys. zł oraz szkolenie w renomowanym instytucie kulinarnym.

Zbigniew Łęgowski i Marek Rybacki „Najlepsi z najlepszych”

Do środowego finału zakwalifikowało się osiem dwuosobowych drużyn kucharskich. Tegorocznym finałowym daniem konkursowym była potrawa z halibuta ze świeżym porem i ośmiorniczkami.

Marek Rybicki jest szefem kuchni w restauracji Hotelu „Sulbin” w Garwolinie. W zeszłym roku został wicemistrzem Polski w podawaniu baraniny. W tym roku, tworząc ze Zbigniewem Łęgowskim właścicielem restauracji „Spiżarnia” w Warszawie na Ursynowie – „GastroArt Team”, okazał się być niepokonany i zdobył upragnione pierwsze miejsce przyrządzając jagnięcinę marynowana w ziołach z czerwoną kapustą i pęczakiem zapiekanym z oscypkiem na ciemnym sosie z gruszką i czerwonym winem.

Wraz z Mariuszem Gachewiczem Marek Rybacki, jako zespół „Gastrotat Team”, wygrali prestiżowy ogólnopolski konkurs kulinarny „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś” w 2011 roku w Zamku w Pułtusku. Bardzo ważnym elementem wpływającym na ocenę, była umiejętność połączenia dawnych receptur ze współczesną aranżacją dań. Stąd też wywodzi się nazwa konkursu – Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś. Jury oceniając profesjonalizm przygotowywanych dań konkursowych, kładło szczególny nacisk na umiejętności uczestników, musieli oni wykazać się znajomością receptur nawiązujących do tradycyjnej kuchni polskiej. Przystawka ciepła lub zimna, którą miały za zadanie przygotować zespoły biorące udział w konkursie składała się z trzech wytypowanych produktów w tym przypadku był to sum, bób i szyjki rakowe. Danie główne natomiast musiało zawierać takie produkty jak comber z daniela, młodą kapustę kiszoną oraz dowolny ser. Pozostałe składniki każdego z dań drużyna dobierała indywidualnie według własnego uznania i pomysłu.  Wszystkie trzy składy jury oceniły potrawy przygotowane przez zespół Rybacki/Grachewicz przyznając maksymalną ilość punktów.

To jednak nie wszystkie nagrody jakie ma na swoim koncie Marek Rybacki. Podczas IV Mistrzostw Europy w Przyrządzaniu Potraw z Karpia 18.09.2011 w Skoczowie, drużyna Vilanova Team w składzie Zbigniew Łęgowski i Marek Rybacki na najwyższym podium. Rok wcześniej tytuł zdobył Karel Drápal ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników Republiki Czeskiej.

– Przygotowywaliśmy się do tego konkursu wiedząc, że będziemy rywalizować z kucharzami z Czech, Czarnogóry czy Węgier, wiedzieliśmy że poziom będzie wysoki. Cieszymy się, że się udało zwłaszcza, że karp nie jest prosty w przyrządzeniu – powiedzieli kucharze laureaci, którzy przygotowali karpia wędzonego na warzywach w pomidorach z tymiankiem z dodatkiem puree z ziemniaków z serkiem mascarpone. Sos, który podkreślił smak całej potrawy, przygotowywany był już kilka dni przed konkursem.

Mistrzostwa Europy w Przyrządzaniu Karpia to już tradycja Regionalnych Dni Rybactwa.

Pisząc o Marku Rybackim warto wspomnieć o jeszcze jednej znakomitej umiejętności jaką jest sztuka carvingu, czyli dekorowanie potraw i stołów fantazyjnie rzeźbionymi owocami i warzywami. W Bangkoku w Instytucie Carvingu pod czujnym okiem Mistrza Somsaka Sirikhana przeszedł profesjonalne szkolenie w carvingu tajskim. Różni się on od europejskiego i to bardzo. Carving tajski to przede wszystkim finezja i lekkość. Motywy kwiatowe, zwierzęta czy też kompozycje to wieloskładnikowe dzieła sztuki czasami ogromnych rozmiarów. Podstawową różnicą jest posługiwanie się narzędziami. Carving tajski to tylko jeden specyficzny nóż którym ręce Mistrza potrafią wyczarować różne kształty i motywy.

Podczas X Festiwalu ryby, wędki i muzyki Sielawa Blues, odbyły się II mistrzostwa Polski w Carvingu Owocowym o Puchar Prezesa „Gronexu”. Zdobył Grand Prix i tytuł Mistrza Polski.

Jest także założycielem Polskiej Grupa Carvingowa – Carving Team Poland. Pomysłodawcami stworzenia grupy byli oprócz Rybickiego – Krzysztof Wierzba, Dariusz Ślusarczyk.

No i nie można zapomnieć o jeszcze jednej umiejętności „Najlepszego z najlepszych” o kuchni molekularnej. Swoją przygodę rozpoczął dwa lata temu. Szkolony przez Jeana Bosa, dyplomowanego Mistrza Kucharskiego Belgii i Francji należącego do kulinarnej awangardy, stał się doskonałym kucharzem, który opanował tę trudną sztukę przyrządzania posiłków.

Zbigniew Łęgowski swą karierę kucharza rozpoczynał w latach 90-tych. Przez ten czas zdobywał doświadczenie pracując w wielu warszawskich restauracjach, początkowo jako kucharz, a następnie szef kuchni. Preferuje kuchnię polską z tradycjami- lecz nieco unowocześnioną. Tworzy kuchnię autorską czerpiąc inspiracje z tradycyjnych przepisów kuchni europejskiej. Obecnie właściciel restauracji „Spiżarnia” w Warszawie. Serwuje kuchnię międzynarodową, która łączy w sobie tradycyjne polskie dania z delikatnym akcentem kuchni śródziemnomorskiej. Dopełnieniem całości jest bogaty wybór win.  Poleca również szeroki wybór dań z grillowędzarki.

Fot. J. Podolski

O Kulinarnym Pucharze Polski 2012 czytaj też

Grasica w roli głównej (Galeria)

Daj się zaczarować smakiem

 

 

Dodaj komentarz