Mandat z zagranicy – czy da się go uniknąć?


Najprostszym sposobem na uniknięcie mandatu jest oczywiście przepisowa jazda. Lecz co możesz zrobić, gdy z powodu nieznajomości przepisów lub chwilowej nieuwagi przekroczyłeś dopuszczalną prędkość? Sprawdź, jakie kary za zbyt szybką jazdę czekają Cię za granicą!

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę, by nie zapłacić kary?

Przed wyjazdem własnym samochodem za granicę lub przez wypożyczeniem samochodu na miejscu trzeba poznać miejscowe przepisy ruchu drogowego. Przed tak daleką podróżą nie można zapomnieć też o sprawdzeniu stanu technicznego swojego pojazdu i o wykupieniu ubezpieczenia OC, jeśli obecna polisa dobiega końca. Najbardziej opłacalną ochronę odpowiedzialności cywilnej można znaleźć w porównywarce OC Mubi na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Jak otrzymuje się mandat z innego kraju Unii Europejskiej?

Otrzymania mandatu trudno uniknąć przez to, że jest przekazywany drogą elektroniczną. Większość państw Europy może zgodnie z prawem wymieniać między sobą informacje na temat kierujących. Dlatego, korzystając z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, można przekazać polskiej policji informacje na temat mandatu z zagranicy.

Czy mimo tego można uniknąć zapłaty mandatu z zagranicy?

Mandaty mogą się przedawnić, ale w każdym kraju czas ich przedawnienia jest inny. Nie można więc liczyć na to, że zagraniczny mandat przedawni się w tym samym terminie, który przewiduje polskie prawo.

Tak naprawdę jedynym rozwiązaniem po otrzymaniu mandatu jest zapłacenie go. W przeciwnym wypadku kierowca, który przekroczył prędkość lub złamał inne przepisy ruchu drogowego, może zostać wezwany do sądu, a po przegraniu sprawy będzie zobowiązany do zapłacenia kary. W tej sytuacji będzie musiał liczyć się też z interwencją komornika, który ma prawo wyegzekwować zapłatę na przykład przez zajęcie ruchomości lub nieruchomości należących do obciążonego mandatem kierowcy.

Ile wynoszą mandaty za przekroczenie prędkości w innych krajach Europy?

Poszczególne kraje wyznaczyły inne kary za przekroczenie prędkości. Poniżej przedstawiamy przykładowe wysokości mandatów w kilku często odwiedzanych przez Polaków krajach Unii Europejskiej.

Warto pamiętać, że za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym lub na autostradzie prawdopodobnie otrzyma się mandat o zupełnie innej wysokości.

Inną ważną informacją jest ta, że w różnych krajach funkcjonuje różna tolerancja błędu kierowcy. Na przykład we Francji nie dostanie się mandatu za przekroczenie prędkości o 5 km/h, o ile dopuszczalna prędkość wynosiła do 100 km/h, a także za jazdę szybszą o 5% w przypadku dozwolonej prędkości powyżej 100 km/h.

Mandaty za nieprzestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego

W poszczególnych krajach Europy wprowadzono rozmaite regulacje dotyczące innych spraw związanych z bezpieczeństwem w pojeździe i na drodze.

W Niemczech jazda z urządzeniem ostrzegającym o radarach lub zakłócającym ich działanie może kosztować kierowcę 75 euro. W Austrii posiadanie kamerki samochodowej jest karane mandatem w wysokości do 2500 euro. W tym kraju za jazdę pod wpływem alkoholu można zapłacić 300 euro, za rozmowę przez telefon w czasie jazdy 50 euro, a za brak zapiętych pasów – 35 euro.

Norwegia słynie z wyjątkowo wysokich mandatów za przejazd na czerwonym świetle, które mogą wynieść aż 6800 koron (czyli około 3070 zł). Taki sam mandat dostanie kierowca jadący zbyt blisko poprzedzającego go pojazdu. Z kolei w Islandii można dostać rekordowo wysoką karę za jazdę po alkoholu – 320 000 koron islandzkich, czyli mniej więcej 10 000 złotych. Na terenie tego kraju wyjątkowo rygorystycznie przestrzega się przepisów związanych z wymianą opon na zimowe i letnie. Za niewypełnienie tego obowiązku można zapłacić aż 80 000 koron islandzkich, czyli nieco ponad 2400 zł.

Co z punktami karnymi za granicą?

Obecnie nie można otrzymać punktów karnych za złamanie przepisów ruchu drogowego za granicą. Punkty karne w danym kraju dotyczą tylko osób zamieszkujących go. Obcokrajowcy będą zobowiązani jedynie do zapłaty kary pieniężnej za popełnione wykroczenia.

Co powinienem zrobić po otrzymaniu cudzego mandatu?

Może zdarzyć się tak, że po sprzedaniu swojego poprzedniego samochodu za granicę otrzymasz mandat, na który nie zasłużyłeś. Jeśli jesteś pewien, że to nie Ty złamałeś przepisy w innym państwie, przeczytaj, co powinieneś zrobić, w artykule na stronie https://mubi.pl/poradniki/zagraniczny-mandat/.

Dodaj komentarz