Makaron durum – „zapychacz”, czy wartościowy element diety?


Makaron kojarzy się czasami z czymś mało wartościowym, tuczącym, przez niektórych uznawany jest za „zapychacz”. Popularne stają się makarony ze zbóż innych, niż pszenica lub ze strączków, które oczywiście są bardzo zdrowe, ale warto wiedzieć, że makaronowi durum również niczego nie brakuje.

Makaron durum – właściwości

Makaron durum uzyskuje się z pszenicy twardej, zwanej semoliną. Charakteryzuje się tym, że po ugotowaniu nie traci swojego kształtu, co jest jego ogromnym atutem. W zależności od tego czy powstał z mąki razowej, czy oczyszczonej może mieć ciemnobrązowy lub jasnożółty kolor i inną zawartość składników odżywczych. Makaron pełnoziarnisty jest, ogólnie rzecz biorąc, bardziej wartościowy, ale jest wiele osób, które wolą delikatny smak jasnego, ten ostatni polecany jest również przy chorobach jelit i konieczności stosowania diety niskobłonnikowej. Makaron durum występuje w najróżniejszych kształtach, klasycznych i bardziej wymyślnych, można również kupić go w wersji kolorowej – barwionej naturalnymi dodatkami roślinnymi. Ciekawostką są także produkty stworzone specjalnie dla dzieci, w kształcie zwierzątek, samochodów czy dinozaurów.

Czy makaron z semoliny jest zdrowy? 

Semolina, w porównaniu z pszenicą zwykłą, ma nie tylko zalety kulinarne, zawiera również więcej białka, witamin z grupy B, żelaza, manganu, miedzi i cynku, a także cennej dla naszych oczu luteiny. Makaron z semoliny ma również niższy indeks glikemiczny, niż ten z pszenicy zwykłej, dzięki temu nie powoduje skoków cukru we krwi i jest bezpieczniejszy dla diabetyków. Przydaje się również wszystkim dbającym o linię lub usiłującym pozbyć się dodatkowych kilogramów, ponieważ zapewnia uczucie sytości przez długi czas po posiłku, dzięki czemu zapobiega podjadaniu. Żeby jednak IG był rzeczywiście niewysoki, a makaron zachował te właściwości, za które go cenimy, trzeba podawać go al dente, dokładnie trzymając się czasu gotowania podanego na opakowaniu. Makaron z semoliny jest też łagodny dla układu pokarmowego i zwykle dobrze trawiony przez osoby z różnego rodzaju problemami trawiennymi. Dobrej jakości i odpowiednio ugotowany nie tylko nie jest tuczący czy niewskazany, przeciwnie, dostarcza organizmowi wielu ważnych składników, szybko i na długo zaspokaja głód, dzięki czemu jest zdrowym i wartościowym elementem zrównoważonej diety.

Dodaj komentarz