„Madalina” zaprasza do zwiedzania starych tramwajów


Miłośnicy poznańskich tramwajów będą mogli w niedzielę (24 kwietnia), w godzinach od 12 do 14, w dawnej zajezdni  przy ulicy Madalińskiego obejrzeć stare bimby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co pół godziny przewodnicy z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych oprowadzać będą grupy wycieczkowe i opowiadać nie tylko o historii tej zajezdni, funkcjonującej w latach 1948-2014 (nazywanej „Madaliną”), ale także o znajdujących się w niej eksponatach – zabytkowych tramwajach, a także o tych pojazdach, które zostały tam przeniesione z zajezdni Głogowskiej, a do niedawna służyły jako wagony gospodarcze.

Te ostatnie są odnawiane. Jest wśród nich zabytkowy tramwaj KSW Heidelberg z 1944 roku  – „wzorzec” dla produkowanych po 1945 r. w Chorzowie, w Gdańsku i w Sanoku wagonów motorowych i doczepnych, typu „N” i „NW” oraz pochodnych: „4N”,”4NW”, czyli tramwajów przeznaczonych do jazdy po torach o szerokości 1435 mm (np. w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, w aglomeracji śląskiej, Częstochowie, Szczecinie, czy Gorzowie Wlkp.), a także „2N”, „2NW”, 5N i 5NW” – tramwajów wąskotorowych, dostosowanych do torów o szerokości 1000 mm (w Łodzi, Bydgoszczy, Elblągu, Toruniu czy Grudziądzu).

Z innych pozyskanych przez „Madalinę” starych tramwajów są m. in. wagony motorowe typu „N” i „4N’ oraz doczepne „ND’.  Członkowie klubu z jednego z nich, o niedawnym gospodarczym numerze taborowym: 2022 (wcześniej, w latach 1978-89, podczas eksploatacji na liniach MPK oznakowanym jako nr boczny: 689, a w latach 1957-78, jako: nr 212) chcą urządzić salkę do projekcji filmów o poznańskiej komunikacji.  Tramwaj ten , który w 1957 r. trafił  do Poznania wśród trzech motorowych wagonów typu 4N z chorzowskiego Konstalu,  z zewnątrz zostanie pomalowany w historycznych barwach: kremowych i ciemnej zieleni. Ozdobą będzie też przywrócony mu numer boczny: 689.

Członkowie KMPS, przy wsparciu MPK i Modertransu, odnowili już kilka tramwajów. Podziwiać można na trasach wagony typu 102N (nr boczny 1), 102Na (71), czy wagon ND – sanocki (436). Podziw budzi  zrekonstruowany wagon z 1905  r. o numerze taborowym 305. Uświetnił on ubiegłoroczne obchody 135-lecia komunikacji tramwajowej w Poznaniu.

Podczas otwartej niedzieli na „Madalinie” przez członków KMPS prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na remont starych wagonów, by – wyremontowane -cieszyły oczy miłośników komunikacji nie tylko w zajezdni, ale także na trasach turystycznej linii 0.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz