Lepsze przestrzenie dla aktywnego życia


W tym roku w Poznaniu powstało niemal 30 miejsc sprzyjających aktywności fizycznej – placów zabaw, siłowni zewnętrznych czy boisk. Wiele z nich przeszło także modernizację. Inwestycje te mają na celu przede wszystkim poprawić jakość życia mieszkańców, podnosząc m.in. ich aktywność fizyczną.

boisko na os. Stefana Batorego

– Coraz popularniejsze są wszelkiego rodzaju sporty uliczne uprawiane w specjalnie przygotowanych strefach, np. w skateparkach czy na boiskach. Z kolei w parkach wiele osób ćwiczy indywidualnie lub zbiorowo jogę, tai-chi oraz korzysta z siłowni plenerowych. Wraz z rosnącą popularnością takich aktywności, rośnie zapotrzebowanie na miejsca służące rekreacji oraz przystosowane do aktywności fizycznej. Z roku na rok staramy się poprawiać stan infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Zmiany zaszły we wszystkich zakątkach Poznania – mówi Ewelina Suska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Na osiedlu Stefana Batorego na boisku piłkarskim przeprowadzono wymianę sztucznej trawy, a na wielofunkcyjnym powstała nowa nawierzchnia poliuretanowa. Zainstalowano także nowe lampy, umożliwiające korzystanie z obiektu również po zmierzchu. Powstały również nowe obiekty sportowe dla mieszkańców ul. Korfantego: nowoczesne boisko do piłki nożnej o wymiarach 64 metrów na 34 metry, wielofunkcyjne boisko o powierzchni 19,1 metra na 32,1 metra, nowe nawierzchnie oraz solidne siatki ochronne na całej szerokości pola do gry. Co więcej, obiekt piłkarski został wykonany z wykorzystaniem ekologicznej technologii – tradycyjny gumowy zasyp został zastąpiony naturalnym korkiem.

Na ulicy Architektów postawiono zestaw zabawowy – statek. Fyrtel przy Ogniku przeszedł naprawę bramek i wymianę siatek, planowana jest także modernizacja boiska. Na placu zabaw przy ul. Bojanowskiej/Leszczyńskiej wymieniono siedziska huśtawek.

Nowości w parkach i na skwerach

Poznańskie parki także zyskują nowe elementy oraz przechodzą renowację. Park Sypniewskiego otrzymał plac do streetworkoutu i nowy ślizg zjeżdżalni. Ogłoszono także przetarg na modernizację boiska ze sztucznej trawy. Z kolei w parku nad Wartą trwa remont alejki, a w parku im. Czarneckiego wymieniono część tyrolki i zainstalowano nowy żagiel przeciwsłoneczny. Park Rataje zyskał gabloty informacyjne, kosze na śmieci oraz została naprawiona stacja naprawy rowerów.

W parku im. Jasińskiego ogłoszono przetarg na modernizację piłkochwytów, a na ulicy Obrzeże wymieniono siatki na boisku do streetballu. W parku im. Kasprowicza planowana jest wymiana urządzenia siłowni zewnętrznej, ustanowiono już nowy jej regulamin. Przy ulicy Kutnowskiej odnowiono aleję. W parku im. Mahlika odmalowano oznakowanie ścieżki rowerowej, a w Jana Pawła II dostawiono lampy. W urządzeniu Rakieta w parku Sołackim wymieniono liny. W 2024 roku planowana jest modernizacja skateparku w parku Marcinkowskiego.

Ogłoszono przetarg na modernizację nawierzchni placu zabaw i boiska na skwerze Kurczewskiego. Natomiast na skwerze im. Molewskiego wybudowano nową siłownię zewnętrzną Atlas i ustawiono domek dla owadów. Skwer Teodora Łagody zyskał nowe miejsce wypoczynku z piramidą linową. Na placu Asnyka przewiduje się wymianę lin w urządzeniu wielofunkcyjnym.

Na Wilczym Młynie powstało boisko do koszykówki 3×3. Nowy plac do gry ma poliuretanową nawierzchnię z zastosowaną wzmocnioną podbudową. Przestrzeń wokół niego wymaga jeszcze przeprowadzenia kilku prac. Wykonawca zajmie się jeszcze wyrównaniem terenu przy boisku, likwidacją kolein na ścieżce dojazdowej, przestawieniem sprzętu do ćwiczeń stojącego aktualnie przy narożniku nowej nawierzchni czy wywiezieniem resztek poremontowych. Prace mają zakończyć się w tym miesiącu.

Na ulicy Zygalskiego i Wielichowskiej przebudowano układ komunikacyjny na skwerze i pochylnię. Na ulicy Lelewela i Vetulaniego zamontowane zostało ogrodzenie panelowe. Plac M. Skłodowskiej-Curie i skwer Kurczewskiego zyskały odświeżone stelaże i tablice regulaminowe. Park Jana Pawła II przeszedł wymianę olinowania w urządzeniu zabawowym, a Drwęskich dostał nowe bocianie gniazdo. W parku im. Tadeusza Kasserna zamontowano tyrolkę, odremontowano pergolę i zmieniono nawierzchnię alejki przy miasteczku ruchu. W parku im. Ks. T. Kirschke zostało wymienione ogrodzenie placu zabaw. Stare zepsute ogrodzenie panelowe zostało zastąpione solidnym płotem.

Jednym z nowo powstałych miejsc jest także pumptrack przy ul. Irysowej, służący głównie do jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnogach. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Przy ul. Jasna Rola trwa budowa boiska do badmintona – zostanie ukończona do maja 2024 roku. Przy okazji tej inwestycji dokonano punktowych napraw poliuretanowej nawierzchni boiska, zmodernizowano i naprawiono urządzenia siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw. PD

Dodaj komentarz