Lech Wałęsa nagrodzony w Poznaniu


„Życzę Państwu sukcesu. W życiu trzeba umieć wykorzystać swoją szansę. Jedni to potrafią a inni nie. Ja nauczyłem się wykorzystywać takie szanse (…) Dziękuję za to wyróżnienie” – powiedział Lech Wałęsa, charyzmatyczny przywódca „Solidarności”. Słowom tym towarzyszyło wręczenie b. Prezydentowi RP „Nagrody za Odwagę”. Wydarzenie odbyło się 3 czerwca podczas „Koncertu Wolności” w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 Lech Wałęsa nagrodzony w Poznaniu

Wydarzenie celebrowano z okazji obchodów 35. rocznicy Wolnych Wyborów, 25 lat Polski w NATO i 20 lat w Unii Europejskiej. Organizatorem była Fundacja SIGNUM, Fundacja REFLEXION, Fundacja TU Wielkopolska. Z kolei producentem koncertu – Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Publiczność nagrodziła Lecha Wałęsę owacjami na stojąco, co dobitnie wpisało się w sens przyznania nagrody. Aby bowiem mieć odwagę, trzeba czasem wstać, kiedy inni siedzą, trzeba mówić, kiedy pozostali milczą, nie można się bać wyrażać swoich poglądów jeśli są słuszne. Przywołując słowa Wałęsy, w kontekście istnienia polskiej państwowości i poszanowania reguł demokracji, warto zwrócić uwagę, iż zaznaczył m.in., że piastowanie danej funkcji nie powinno przekraczać dwóch kadencji. Trzeba mieć świadomość, że konkretna rola nie jest dana raz na zawsze i można kogoś odwołać w każdej chwili, ale poprzez uzbieranie większej liczby głosów niż w momencie wybrania kogoś na dane stanowisko. Istotna jest również czytelność funduszy i dysponowania środkami finansowymi…

Ideę wolności i jej uniwersalności podkreśliło wystąpienie prof. Tadeusza Wallasa, który w imieniu prof. Bogumiły Kaniewskiej, Rektora UAM, powitał w stylu naukowym Laureata Nagrody Nobla. To był prawdziwy „Koncert Wolności”. Serce skrzypiec rozpalił laureat Konkursu Wieniawskiego – Bartłomiej Nizioł a duszę gitary rozedrgał jeden z najlepszych gitarzystów na świecie – Łukasz Kuropaczewski który dokonał poznańskiego prawykonania „Hommage à Lech Wałęsa” Aleksandra Tansmana (utwór nie był nigdy wykonywany w Poznaniu). Usłyszeliśmy również m.in.: „Cztery pory roku” Astora Piazzoli, których kolory podkreślił taniec dźwięków Kwintetu Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Akcent czysto patriotyczny wyśpiewał aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz, który wykonał utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” oraz „Miejcie nadzieję”. Mieli ją z całą pewnością: Sonia Kobylańska – Jóźwik i Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, którzy poprowadzili koncert. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele opiniotwórczych środowisk z Polski i z Europy, m.in. prof. Hanna Suchocka, Grażyna Kulczyk… Byli obecni Jarosław Przyborowski – Fundacja SIGNUM, fundator „Nagrody za Odwagę”, Katarzyna Łakińska – Fundacja REFLEXION, fundator „Nagrody za Odwagę” i Janusz Kosiński – Fundacja Tu Wielkopolska, fundator „Nagrody za Odwagę”.

Dominik Górny

Fot. Facebook Teatru Muzycznego w Poznaniu

Dodaj komentarz