Raz, dwa, trzy! Lech wygrywa z Kalju

Lech Poznań awansował do III rundy eliminacji Ligi Europy po zwycięstwie nad Kalju Nomme 3:0. Gole dla „Kolejorza” strzelali Kędziora, Hamalainen i Kownacki. Zobacz zdjęcia Rogera Gorączniaka i Dariusz Skorupińskiego.

***

17:25 Meldujemy się ze stadionu przy ulicy Bułgarskiej! Pogoda nie rozpieszcza, ale spodziewamy się na stadionie naprawdę wielu kibiców. Wczoraj klub potwierdził, że uprawnionych na to spotkanie jest 15.000 osób. Dzisiaj bilety schodziły w niezłym tempie, więc… może dobijemy do 20 tysięcy?
17:30 Jeśli chodzi o naszą relację z dzisiejszego meczu – postaramy się aktualizować ten wpis co pięć-dziesięć minut. Nikt nie transmituje dzisiejszego spotkania, więc chcemy być Waszymi oczami :)
17:40 Wczoraj trener Rumak mówił, że na pewno w rewanżowym meczu nie zobaczymy Karola Linettego. Młody pomocnik Lecha narzeka na uraz stawu skokowego i nie zagra przez 3-6 tygodni.
17:50 Z kolei Lukasz Trałka zapowiada, że Lech dzisiaj wygra. Czy z Linettym, czy bez – to nie ma znaczenia. Więcej TUTAJ.
18:00 Mecz za godzinę. Piłkarze Kalju Nomme zobaczyli już stadion od środka, przeszli się spacerkiem po murawie.
18:02 Rewolucji w składzie nie ma: Burić – Kędziora, Kamiński, Wołąkiewicz, Henriquez – Trałka, Jevtić – Lovrencsics, Hamalainen, Pawłowski – Ubiparip.
18:04 Mamy też skład Kalju: Teles – Purg, Barengrub, Rodrigues, Kallaste – Mbu-Alidor, Mool – Kirss, Wakui, Quintieri – Felipe Nunes.
18:09 W Poznaniu pada deszcz niemal od samego rana. Bez przerwy. To tylko może podkreślić dramaturgię tego spotkania, choć my wolelibyśmy spokojne 3:0 :)
18:16 Kibice powoli gromadzą się na stadionie. Na „Kotle” wywieszony dziś banner STS-u.
18:22 Lech Poznań nigdy jeszcze nie odrobił straty z wyjazdu, gdy w pierwszym meczu przegrywał 0:1… Czas na przełamanie serii.
18:41 Trwa rozgrzewka obu drużyn. Kibice ustawili „Kocioł” na IV trybunie.

***
Od 1. do 10. minuty – Świetny strzał z dystansu Ubiparipa, z problemami na rzut rożny wybija Teles. Później Lovrencsics próbował dośrodkować do Serba, jednak jeden z obrońców zablokował to dogranie. Kędziorze brakowało kilku centymetrów, by głową umieścił piłkę w siatce. W następnej akcji znowu Ubiparip, ale znowu minimalnie niecelnie. Lech napiera i to bardzo mocno.

Od 11. do 20. minuty – Lech napiera, ale zwolnił nieco to szaleńcze tempo. „Kolejorz” długo konstruuje akcje, lecz często za dużo kombinuje pod bramką. Potrzebne są teraz zdecydowane środki.

Od 21. do 30. minuty – Hamalainen zbyt długo zwlekał z dograniem i gdy podał już do Pawłowskiego, było już za późno – łatwo zablokowany strzał. Żółta kartka dla Darko Jevticia za ostre wejście w Wakuiego.

Od 31. do 40. minuty – GOOOOOOOOOOOOOOOL! Tomasz Kędziora! Lovrencsics dośrodkował z rzutu rożnego, a prawy obrońca Lecha mocny strzałem głową pokonał Telesa!

Od 41. do 45. minuty – Ajjjj… Kamiński! Pawłowski dośrodkował z rzut rożnego i obrońcy łączonego z Palermo zabrakło może kilkunastu centymetrów do strzelenia bramki. GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Kasper Hamalainen! Ubiparip strzelił z dystansu, a Teles interweniował tak nieporadnie, że wybił piłkę przed siebie. Fin dopadł do futbolówki i z bliska wpakował ją do siatki!

PRZERWA.

Od 46. do 55. minuty – Zmiana w Kalju – Ainsalu za Purga. Rodrigues efektowną przewrotką uderzał na bramkę Buricia, ale Bośniak spokojnie łapie piłkę. Bardzo blisko szczęścia był Kędziora – Lovrencsics dośrodkował, Teles znowu wypuścił piłkę przed siebie, ale strzelec pierwszego gola nie zdołał dotknąć tej piłki. Chwilę później pomylił się Ubiparip.

Od 56. do 65. minuty – Potężny strzał z dystansu Wakuiego, ale niecelny, na szczęście. W odpowiedzi Hamalainen ładnym wolejem sprzed pola karnego, jednak też obok bramki.

Od 66. do 75. minuty – Hamalainen schodzi z boiska, zastępuje go Kownacki. Zmiana też w Kalju – Jevdokimov za Kirssa. „Kolejorz” zdecydowanie uspokoił tempo gry, nie atakuje już tak często. Keita zmienił Pawłowskiego i momentalnie stworzył zagrożenie, ale Kownacki nie wykorzystał jego fenomenalnego dogrania. Nunes schodzi, wchodzi Ahjupera.

Od 76. do 85. minuty – Keita wniósł sporo ożywienia na lewą flankę Lecha. Brakuje jednak kropki nad „i”. Kalju jednak nie miało jeszcze nawet jednej klarownej sytuacji, więc nic nie zapowiada tragedii przy Bułgarskiej. Na ostatnie minuty na boisko wejdzie Łukasz Teodorczyk, który zastąpi Ubiparipa.

Od 86. do 90. minuty – Kalju zyskuje delikatną przewagę w tym fragmencie meczu, a sędzia dolicza trzy minuty. GOOOOOOOOOOOOOOL! KOWNACKI! Kontra Lecha, „Kownaś” mija bramkarza i pakuje piłkę do siatki!!! Koniec meczu!

Lech Poznań – Kalju Nomme 3:0 (2:0)

Bramki: Tomasz Kędziora (32.), Kasper Hamalainen (43.), Dawid Kownacki (90+3.)

Lech: Burić – Kędziora, Wołąkiewicz, Kamiński, Henriquez – Trałka, Jevtić – Lovrencsics, Hamalainen (67. Kownacki), Pawłowski (74. Keita) – Ubiparip (85. Teodorczyk)

Kalju: Teles – Purg (46. Ainsalu), Barengrub, Rodrigues, Kallaste – Mbu-Alidor, Wakui – Mool, Kirss (67. Jevdokimov), Quintieri – Nunes (75. Ahjupera).

Żółte kartki: Jevtić (Lech)

Kibiców: 20.263