Lato w Poznaniu – bez sezonu ogórkowego


– Poznań to nie tylko Stary Rynek. Nasz festiwal jest pochwałą wszystkich 42 osiedli, a jego celem jest wzmacnianie tożsamości lokalnej – wyjaśnia Cezary Tyliński, dyrektor Studia Kreatywnego UMP. – W zeszłym roku podczas projektu Fyrtle powstała strona internetowa poświęcona osiedlom, festiwal jest naturalnym rozwinięciem tego pomysłu. Szczegółowy program zaprezentujemy już wkrótce.

Świętować będziemy nad Wartostradą, która łączy fyrtle. Na Ratajach, przy moście Rocha otwarty zostanie pierwszy w Polsce drogal, czyli mural na drodze – „Miara Poznania”. Z Wildy z kolei wyruszy Zielony Rajd, na cześć 110. rocznicy powstania Warty Poznań.

Muzycznym dopełnieniem imprezy będą koncerty młodych poznańskich wykonawców, których utwory znalazły się na składance „My Name Is Poznań”, będącej owocem konkursu Studio Otwarte. Trwa właśnie nabór do jego drugiej edycji – wystarczy zgłosić się z własnym utworem poprzez stronę mynameispoznan.pl. Inicjatorem projektu jest fundacja Art Fidelis i Michał Wiraszko, który na Fyrtlach zagra ze swoim zespołem Muchy 24 czerwca.

Do 26 maja trwa rekrutacja do udziału w projekcie Działkowy Ogród Międzykulturowy, który na Wildzie zakładany jest wspólnie z Fundacją Malta.

Księgarnie kameralne – miejsca pełne magii

Wśród nowych propozycji znalazł się także Festiwal Księgarń Kameralnych – oddolna inicjatywa lokalnych księgarzy, którzy chcą zachęcić poznaniaków do odkrywania niezrzeszonych w dużych sieciach kameralnych placówek. To wyjątkowe miejsca, w których można nie tylko kupić książkę, ale także porozmawiać o ulubionych tytułach i otrzymać czytelnicze rekomendacje od specjalistów. W inicjatywie uczestniczą Bookowski, Księgarnia z Bajki, Księgarnia Pasja, Księgarnia Liber, Bookarest, Księgarnia Medyczna Dom Zdrowia i oraz Księgarnia Arsenał.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz