Laserowe cięcie materiału


Laser to powszechnie używane urządzenie, które używane jest w wielu branżach. Jego działanie polega na emitowaniu promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu. Laser ma zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, na przykład w: obróbce technologicznej materiałów, precyzyjnych pomiarach, medycynie i biologii, zapisywaniu i odtwarzaniu dźwięków i obrazów.

W dziedzinie technologii materiałów, bardzo popularne stało się precyzyjne cięcie laserem.

CIĘCIE LASEREM – NA CZYM POLEGA

Jest to proces, który za pomocą promienia lasera doprowadza do spalania, stopnienia albo odparowania materiału. Cięcie laserem stosowane jest na takich materiałach jak: metal, aluminium, stal, mosiądz, plexi, drewno, ceramika, papier, szkło, tekstylia. Energia lasera pozwala na cięcie różnej twardości i grubości materiałów.

METODY CIĘCIA LASEREM

Wiedząc już z jakim materiałem ma się do czynienia, korzysta się wtedy z jednej z metod cięcia laserowego:

– spalania materiału (polega na wykorzystaniu zjawiska utleniania materiału, który rozgrzany jest przez promień lasera),

– stapiania materiału (polega na obrabianiu materiału przez bardzo rozgrzany promień lasera i doprowadzeniu materiału do płynnej postaci),

– odparowania materiału (obrabiany materiał ze stanu gazowego doprowadzany jest do całkowitego odparowania).

Jeśli blacha jest grubsza, to w celu uzyskania pożądanego efektu, najprawdopodobniej będzie potrzebna dalsza obróbka.

Wycinanie laserowe, to jedna z bardziej nowoczesnych metod obróbki metali. Ze względu na liczne zalety, stosowany jest w wielu branżach, między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektrotechnicznym, w produkcji sprzętu AGD, w produkcji oświetlenia elektrycznego.

STANOWISKO PRACY ZWIĄZANE Z CIĘCIEM LASEREM

Żeby stworzyć stanowisko pracy związane z cięciem laserowym, potrzebny jest spory nakład finansowy. Jednak metoda cięcia laserem posiada tak wiele zalet, że wiele firm, jeśli tylko ma takie możliwości, decyduje się na stworzenie takiego stanowiska pracy.

Każdy pracownik, który będzie wykonywać pracę na stanowisku wycinania laserowego, musi być odpowiednio przeszkolony i zaznajomiony z zagrożeniami występującymi na powyższym stanowisku. Podczas szkolenia BHP omawia się takie zagrożenia jak: wysoka temperatura, szkodliwe gazy, pyły i płyny uwalniające się w trakcie pracy, szkodliwość dla oczu.

ZALETY CIĘCIA LASEREM

Jak dowiadujemy się od specjalistów firmy Kelmet zalety laserowego cięcia znacząco przewyższają wady. Jest to bardzo precyzyjna, atrakcyjna cenowo metoda, która umożliwia cięcie detali bez naruszania ich powierzchni. Cechuje się bardzo wysoką dokładnością cięcia, co do 0,1 milimetra, bardzo równomiernym cięciem, w bardzo szybkim czasie. Tego wszystkiego nie jest w stanie zapewnić klasyczna obróbka mechaniczna. Poza tym, po cięciu laserem, powierzchnia obrabianego materiału jest gładka, więc nie wymaga dalszego szlifowania i poprawiania.

Chociaż stworzenie stanowiska pracy i zakupu parku maszynowego do cięcia laserem jest sporą inwestycją, to jakość świadczonych usług przyczyni się do coraz szerszego grona klientów.

Dzięki odpowiednim maszynom wykonywać można skomplikowane, wysokiej jakości cięcia, którym nigdy nie dorówna tradycyjna obróbka.

 

 

 

Dodaj komentarz