Kurs HDS co warto o nim wiedzieć?


HDS to nic innego jak Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. To konstrukcja montowana najczęściej na pojeździe i służąca do rozładunku oraz załadunku różnych ciężkich, dużych oraz niegabarytowych towarów. Takie urządzenia zobaczyć można w pobliżu placów budowy oraz na halach przeładunkowych.

Najczęściej spotykane rodzaje HDS to urządzenia do użytku ogólnego, gdzie wysięgnik pracuje poziomo lub pionowo – w tym przypadku hydrauliczny dźwig jest montowany na podwoziu pojazdu. Drugim typem HDS jest sprzęt stosowany w leśnictwie, najczęściej wykorzystuje się go do wycinki drzew – tutaj zamiast haków zastosowane są chwytaki do przenoszenia drzewa. Są także dźwigi HDS montowane zaraz za siedzeniem kierowcy, używane w firmach realizujących transport i transport HDS. Ostatnim typem urządzeń HDS są dźwigi montowane w tylnej części, za skrzynią ładunkową. Obsługą dźwigów HDS mogą zajmować się wykwalifikowani operatorzy, którzy ukończyli kurs na HDS i zdali egzamin państwowy.

Kurs HDS – na czym polega?

Ukończony kurs na HDS i pozytywnie zaliczony egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego umożliwia znalezienie pracy jako operator HDS. Osoba pracująca w tym zawodzie musi wykazać się wielozadaniowością, dokładnością i odpowiedzialnością. Operator HDS jest odpowiedzialny nie tylko za transport towarów, ale również za ich załadunek i rozładunek.

Kurs HDS ma za zadanie przygotować uczestnika nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie do wykonywania pracy na stanowisku operatora żurawia przeładunkowego. Szkolenie jest także niezbędne do pozytywnego zaliczenia egzaminu organizowanego przez UDT. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy poznają m.in. zasady BHP niezbędne podczas obsługi urządzenia, ogólne wiadomości o żurawiach HDS oraz o dozorze technicznym. Dodatkowo uczą się podziału żurawi na typy: przeładunkowe, przewoźne, leśne, a także zapoznają się ze szczegółową budową i obsługą dźwigów. Praktyczna część kursu HDS obejmuje naukę obsługi urządzenia.

Egzamin na operatora HDS

Po ukończeniu kursu na HDS uczestnik musi przystąpić do egzaminu. Przed komisją UDT otrzymuje trzy pytania z wiedzy ogólnej. Pierwsze dotyczy ogólnych zasad, a pozostałe to pytania techniczne, mogą one dotyczyć budowy dźwigu, jego funkcjonowania oraz obowiązków operatora. Po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej kursant może przystąpić do egzaminu praktycznego, w czasie którego musi wykazać praktyczne umiejętności związane z ustawieniem, zapewnieniem stabilności oraz przeniesieniem ładunku.

Praca operatora dźwigu HDS nie jest prosta, dlatego na kurs HDS mogą się zapisać tylko osoby, które mają ukończone 18 lat, mają wykształcenie minimum podstawowe i przedstawią zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora HDS.

Ukończenie kursu HDS i pozytywne zaliczenie egzaminu przed komisją UDT kwalifikuje operatora do otrzymania zaświadczenia potwierdzającego jego uprawnienia. Osoba tak uzyskuje uprawnienia bez ograniczeń towarowych, które są ważne przez 10 lat. Wyjątkiem są zaświadczenia wydawane w języku angielskim – te są ważne tylko przez 5 lat.

Dodaj komentarz