#kulturanawynos – zaproś ją do swojego domu!


CYRYL / Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Można tu prześledzić historię poznańskich zabytków, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne czy filmy.

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko trzysta filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy tak ważnych wydarzeń, jak Czerwiec „56 czy Marzec „68.

Estrada Poznańska

Kabaret Tey, Zbigniew Górny, Małgorzata Ostrowska, Lombard – co ich łączy? Wszyscy zaczynali na deskach Estrady Poznańskie, która obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano 16-odcinkowy cykl podcastów o historii rodzimej sceny muzycznej. W pierwszym odcinku wystąpi Małgorzata Ostrowska. Do posłuchania tutaj.

Estrada na swojej stronie internetowej udostępnia również ilustrowaną książeczkę, przygotowaną na potrzeby cyklu Dzieciaki na Piętrze, pt. „Zwierzyniec”, a także publikację dot. zeszłorocznej edycji projektu Kulturalny Stary Rynek.

Filharmonia Poznańska

Zamknięta filharmonia nie oznacza, że musimy rezygnować z kontaktu z muzyką klasyczną. W piątki o godz. 19:00 muzycy zapraszają na koncerty online. Występy są dostępne na stronie internetowej tylko w godzinach transmisji.

Warto również odwiedzić fanpejdż filharmonii na Facebooku. Pojawiają się tam m.in. rekomendacje dzieł oraz utworów (i ich wykonań dostępnych w sieci), które były zaplanowane w programie. Ponadto na melomanów czekają wypowiedzi i osobiste refleksje dyrygentów czy solistów, którzy opowiadają o swoich ulubionych dziełach i kompozytorach

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz