Kto otrzyma nagrodę Jana Baptysty Quadro?


W poniedziałek nastąpi rozstrzygnięcie konkursu o nagrodę Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną roku 2012 w Poznaniu Wydarzenie odbędzie się o godz. 13 w Sali Renesansowej Ratusza w Poznaniu.

Nagroda Jana Baptysty Quadro stanowi wyróżnienie dla najlepszej realizacji architektonicznej w Poznaniu. Nagroda została ustanowiona w 1999 roku przez Zarząd Miasta Poznania. Przyznawana jest ona przez Jury Konkursu autorowi lub zespołowi autorów za najlepszy spośród zgłoszonych projekt architektoniczny, zrealizowany na terenie Poznania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.
Nazwa nagrody nawiązuje do tesyńskiego architekta epoki renesansu – Jana Baptysty Quadro działającego głównie w Poznaniu.
W ubiegłym roku nagroda przypadła Wojciechowi Grabianowskiemu (RKW Rohde Kellermann Wawrowsky Polska Sp. z o.o.) za projekt budynku Murawa Office Park, Poznań ul. Murawa 12-18.

Laureaci nagrody:
1999 – Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim
2000 – Studio ADS za Pawilon nr 8 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
2001 – Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich za Poznańskie Centrum Finansowe
2002 – Studio ADS za projekt terminalu pasażerskiego na Å awicy
2003 – Jerzy Gurawski za projekt kampusu na Morasku
2004 – Studio ADS za projekt Starego Browaru
2005 – Marian Fikus za projekt Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej (nagroda jury) oraz Paweł Błasiński za projekt kamienicy na rogu ulic Podgórnej i Św. Marcin (nagroda mieszkańców)
2006 – Wojciech Marcinkowski za projekt Zaułku Piątkowskiego – budynku mieszkalnego przy ulicy Piątkowskiej 112
2007 – Jerzy Gurawski za projekt sali koncertowej Akademii Muzycznej w Poznaniu
2008 – Studio ADS za projekt II etap Centrum Kulturalno – Handlowego Stary Browar
2009 – Sławomir Rosolski za projekt City Park Poznań – osiedla mieszkaniowego wraz
z punktami usługowymi w zabytkowej strukturze.
2010 – Jacek Bułat, Bartosz Jarosz, Joanna i Michał Kapturczak, Paweł Świerkowski
za projekt Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.
2011 – Aleksandra Kornecka, Katarzyna Weiss, Krzysztof Frąckowiak, Piotr Machowiak, Krzysztof Czarnecki, Łukasz Tyrała, Magdalena Lelonkiewicz, we wspà �łpracy z Elżbietą Górską, Weroniką Sobczak i Maciejem Nowakiem za projekt Collegium Iuridicum Novum (WPiA UAM).
2012 – Zespół Pracowni Architektonicznej 1997 Sp. z o.o. w Poznaniu za projekt budynku dydaktycznego Wydzia łu Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy Al. Niepodległości 53 w Poznaniu.
W roku 2006 kapituła konkursu uznała Dom Towarowy Okrąglak najpiękniejszym poznańskim budynkiem powstałym w drugiej połowie XX wieku i przyznała pośmiertnie Złotego Quadro jego autorowi – Markowi Leykamowi.

Dodaj komentarz