Książka – idealny prezent pod choinkę. Zaglądamy na półkę wydawnictwa „Zakamarki”


Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a więc i czas obdarowywania prezentami. A najlepszy wciąż stanowią książki. Podpowiadamy,  jakie tytuły pod choinką powinny znaleźć najmłodsi czytelnicy.

Hurra, są Święta!
tekst: Ulf Nilsson
ilustracje: Emma Adbåge

To zabawna, filozofująca opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii! Zbliżają się Święta. Młody prosiak Rufus, za radą starego knura, ucieka
z transportu do rzeźni. Niedługo potem spotyka równie bezdomną kotkę. Razem zasiedlają opuszczoną chatę, gdzie jak się okazuje, mieszkają jeszcze dwie myszy. Ale lista lokatorów niebawem znacznie się powiększy – ich chata zacznie pękać w szwach! Przyjaciele przygotowują się do Świąt, korzystając z książki Święta w naszym domu, bo sami niewiele
o nich wiedzą.

Jak Johan uratował cielaka
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Marit Törnqvist

Johan i jego rodzice mieli tylko jedną krowę. Niestety, pewnego zimowego dnia Embla zjadła gwóźdź i zdechła. Johan jest zrozpaczony – dlaczego takie nieszczęście musiało spotkać jego jedyną, ukochaną krowę? Niedługo potem, odgarniając wieczorem śnieg z obejścia, Johan słyszy dziwne odgłosy dochodzące od strony gościńca. Kiedy zagląda do przydrożnego rowu, dokonuje niezwykłego odkrycia!

Opowiadanie Astrid Lindgren zilustrowane przez mało jeszcze znaną w Polsce Marit Törnqvist, której wspaniale udało się oddać charakter dawnej Smalandii oraz jej mieszkańców.

Pudle i frytki
tekst: Pija Lindenbaum
ilustracje: Pija Lindenbaum

Ulisa, Ludek i Katka muszą wyruszyć na otwarte morze, żeby znaleźć dla siebie nowe miejsce. Gdy w końcu dobijają do brzegu, wychodzą im na spotkanie trzy pudle. Czy to miejsce może być ich nowym domem? I czy będą mogli spróbować trochę frytek?

Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. Swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której równorzędnym głosem są ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci odnajdują w jej książkach swój świat!

Tajemnica mody
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis

 

Światowej sławy kreator mody odwiedza Valleby, żeby wyłonić w konkursie najlepiej ubranych mieszkańców. Nagrodą jest wyjazd do Paryża. Kiedy ukochana kotka projektanta znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a on sam otrzymuje list, w którym porywacz żąda okupu w postaci teczki z planowaną kolekcją mody, Lasse i Maja muszą wkroczyć do akcji!

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

Więcej propozycji znaleźć można klikając tutaj

Czytaj także:

Jak Johan uratował cielaka

Dodaj komentarz