Książka – idealny prezent na Dzień Dziecka


Piękne, mądre i zabawne. Przegląd ciekawych książek dla dzieci Prószyński i S-ka, które mogą być świetnym prezentem na Dzień Dziecka.

 

Christian Dreller
Czy słonie boją się myszy? (audiobook CD)

Czy liczba kropek zdradza wiek biedronki? A dżdżownice lubią deszcz? Keczup wymyślono w Ameryce? Ziemia jest regularną kulą? A w Kosmosie panuje idealna pustka? Tak się powszechnie sądzi, ale czy to prawda? Ależ skąd! Okazuje się, że to wcale nieprawda.
Borys i Marek znajdują rannego kruka i zanoszą go do weterynarza. Tam dowiadują się, jak należy postępować z pisklętami. Weterynarz tłumaczy im również, że wbrew obiegowej opinii kruki są bardzo troskliwymi rodzicami.
Paulina i jej przyjaciółki bawią się w piratów i urządzają fascynujące wyścigi na tratwach. Ale – ojej! Zapomniały o fladze z trupią czaszką. Przecież każdy szanujący się statek piracki musi mieć taką flagę – a może to nieprawda?
Niezwykle interesujące historyjki wyjaśniają i prostują najbardziej popularne stereotypy, obiegowe opinie i powszechne poglądy, bawiąc i dostarczając dociekliwym czytelnikom solidnej porcji frapującej wiedzy.

Christian Dreller studiował slawistykę i historię. Pracował w wydawnictwach publikujących książki dla dzieci i komiksy. Od 2005 roku zajmuje się tłumaczeniem i pisaniem książek oraz nauczaniem.

Christian Dreller, Petra Maria Schmitt
Skąd się wzięło pisklę w jajku? (audiobook CD)

 

Zabawne i trzymające w napięciu historyjki z odpowiedziami na nurtujące dzieci pytania.

Skąd się wzięło  pisklę w jajku? Dlaczego swędzą nas ukłucia komara? Czy można czytać palcami? Maksio i Laura organizują wycieczkę łodzią i dowiadują się, skąd się bierze deszcz w chmurach. Ewa zastanawia się, kto włącza i wyłącza światło w lodówce. A Emil chce wiedzieć jedno: dokąd właściwie astronauta chodzi na siusiu?
W tych trzymających w napięciu, intrygujących historyjkach znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań nurtujące dzieci. Nie tylko one mogą się wiele nauczyć!

Petra Maria Schmitt urodziła się w 1959 roku w Alsdorf niedaleko Akwizgranu. Studiowała pedagogikę socjalną w Kolonii. Zainspirowana przez trójkę dzieci zaczęła pisać historie dla najmłodszych czytelników. Odniosła sukces i stała się znaną i cenioną autorką. Obecnie pisze nie tylko książki, ale również słuchowiska dla rozgłośni radiowych i telewizji.

Christian Dreller urodził się w roku 1963 w Neumünster. Studiował slawistykę i historię. Pracował w wydawnictwach publikujących książki dla dzieci i komiksy. Od 2005 roku zajmuje się tłumaczeniem i pisaniem książek oraz nauczaniem.

Henryk Bardijewski
Baśń o Latającym Rumaku

W kraju księcia Miraża na pozór wszystko toczy się normalnie… Między dworzanami trwa (odwieczna) walka o władzę, damy dworu (jak zazwyczaj) kłócą się i plotkują. Nie lepiej układa się w rodzinie królewskiej, jednak książę jest przekonany, że wszystko zmierza ku dobremu. Nie zauważa nawet, że jego kraj powoli pustoszeje. Poddani wyjeżdżają… a ich miejsce zajmują nowi.
Tymczasem na niebie pojawia się Latający Rumak. Czy pomoże odwrócić zły los? Czy uratuje królestwo?

To książka dwóch mistrzów: skrzącą się humorem, jakże mądrą i piękną polszczyzną napisaną baśń Henryka Bardijewskiego zilustrował bowiem sam Bohdan Butenko.
Z pewnością zachwyci ona dzieci, a jednocześnie – między wierszami – wiele ważnych dla siebie prawd odnajdą w niej dorośli. Bo najlepsza książka dla dzieci to taka, którą równie mocno lubi cała rodzina. I taka właśnie jest „Baśń o Latającym Rumaku”, w której jedni dostrzegą budującą opowieść o przyjaźni, sprawiedliwości i wspólnym działaniu, a inni – znakomitą satyrę społeczną.

Henryk Bardijewski – jest autorem ponad trzydziestu książek – powieści, tomów opowiadań, bajek dla dzieci („Złoty potok”, „Baśń o latającym dywanie”, „Bajka na biegunach”, „Wyprawa do kraju księcia Marginała”, „Każdy może zostać… odkrywcą”) oraz zbiorów słuchowisk i dramatów. Ma też w swoim dorobku ponad trzydzieści sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz sto pięćdziesiąt słuchowisk radiowych.
Utwory Henryka Bardijewskiego zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. angielski, niemiecki, włoski, czeski, słowacki, słoweński, bułgarski, serbskochorwacki i norweski.
Otrzymał wiele nagród w konkursach literackich, dwukrotnie nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt twórczości w dziedzinie dramaturgii radiowej (1971, 1983). Jest również laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia „Honorowy Wielki Splendor” (2002), Nagrody im. C.K. Norwida (2007), Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy (2009) oraz Nagrody Literackiej im. Wł. Reymonta (2011). Za dokonania w dziedzinie literatury i teatru został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2012).

Pan Poeta
Kura, co tyła na diecie

„Kura, co tyła na diecie” rozpoczyna cykl dowcipnych książeczek, które polubią czytelnicy od lat trzech do stu trzech. Każda z nich brawurowo i z humorem pokazuje jakąś naszą przywarę. „Kura, co tyła na diecie” w krzywym zwierciadle przedstawia współczesną „modę na szczupłość” i podporządkowanie życia dietom. Takiej modzie ulega nasza bohaterka, ale jako łakomczuch ponosi klęskę za klęską.

Ta książka uczy i bawi. Kolejne pokusy i niby-drakońskie diety („dieta cud: keks i miód”) rozśmieszą nie tylko dzieci, ale i mamy i ciocie. A morał opowieści (że jesteśmy, jacy jesteśmy, a najważniejsze, że się komuś, kto nas kocha, podobamy) – skutecznie uczy zarówno akceptacji siebie, jak i niezależności w myśleniu.

Wesołe i łatwo zapadające w pamięć wierszyki Pana Poety, ubarwione wieloma świetnymi ilustracjami Joanny Młynarczyk, to po prostu kwintesencja radości wspólnego rodzinnego czytania.

Pan Poeta to największy, bo prawie dwumetrowy, bajkopisarz. Autor zabawnych rymowanych historii, które uczą morałem, a bawią treścią.

Dodaj komentarz