Kresowianie zasłużeni dla Poznania i Lwowa


Wyjątkową ekspozycję prezentującą sylwetki wybitnych lwowian, którzy przysłużyli się Poznaniowi można już oglądać na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta. Otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek, 6 lipca.

Ekspozycja na dziedzińcu urzędu przy placu Kolegiackim jest podzielona na dwie części. Pierwsza zaprezentuje sylwetki 13 osób – ludzi nauki i kultury, którzy przyjechali z Lwowa do Poznania po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz po II wojnie światowej.

– Po niemieckim zaborze polskie szkolnictwo i życie kulturalne w Poznaniu powstać musiało niemal od podstaw. Wówczas z Lwowa i Kresów południowo-wschodnich przybyło do Wielkopolski wiele wykształconych osób z pożądanymi wtedy kwalifikacjami – mówi Katarzyna Kwinecka, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Poznaniu. – W tym czasie nastąpiło zbliżenie dwóch miast na jeszcze innym gruncie. Wielkopolanie bowiem ofiarnie wsparli Lwów w walce o prawo do bycia w wolnej ojczyźnie. Wysłano wagony z pomocą humanitarną, a w marcu 1919 r. wystawiono kompanię ochotniczą, na którą mówiono „rogate diabły” – dodaje.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz